Ile pieniędzy planujemy przeznaczyć na wyprawkę szkolną?

Wyprawka szkolna to spory wydatek dla każdego rodzica. We wrześniu przyjdzie nam wydać spore kwoty na wyprawkę szkolną dla swoich pociech. Według badań „Barometr Providenta”, rodzice przeznaczają na wyprawkę dziecka średnio 580 zł. Co czwarty rodzic zamierza wydać na dziecko mniej niż 500 zł. Są również rodzice, którzy na wyposażenie swojej pociechy do szkoły zamierzają przeznaczyć 700 zł i więcej – stanowią oni 20 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu. W cenę szkolnego zestawu nie wchodzą podręczniki, ponieważ w większości przypadków finansuje je MEN.

70 proc. rodziców zapłaci za wyprawkę z bieżących dochodów, 36 proc. przeznaczy na ten cel środki z programu „Rodzina 500 plus”, za to po oszczędności sięgnie 32 proc. Zmalał również procent osób, które za zestaw przyborów szkolnych planują zapłacić pieniędzmi pożyczonymi od rodziny – w ubiegłym roku było to 8 proc. ankietowanych, obecnie jest to 6 proc. Co ciekawe, po zewnętrzną pomoc finansową w postaci pożyczki online zamierza sięgnąć jedynie 1 proc. respondentów.

– „To, że tak mały odsetek rodziców zamierza pożyczać pieniądze na wyprawkę, jest bardzo dobrym znakiem. To dowód na to, że świadomość finansowa Polaków wzrosła, a działania edukacyjne prowadzone przez strony takie jak pozyczkaportal.pl przynoszą oczekiwany efekt. Polacy zaczynają pożyczać odpowiedzialnie i mają coraz większą wiedzę na temat finansów”

– komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Powrot do szkoly 2016 - Barometr Provident

Co zawiera wyprawka szkolna?

Najdroższym wydatkiem związanym z wyprawką szkolną wciąż jest plecak. W tym roku dużą popularnością cieszą się te na kółkach. Na kolejnym miejscu znajdują się artykuły plastyczne, a dalej zeszyty i bruliony. Uczniom wciąż podobają się motywy z bajek i filmów na okładkach, a takie produkty są droższe od tych bez żadnych popularnych ozdób. Natomiast spośród zeszytów szkolnych dzieci decydują się na te z nazwami przedmiotów lub „złotą myślą” na okładce. Rodzice chętnie kupują również dodatkowe pomoce naukowe w postaci słowników i globusów.

Barometr Provident to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 22-24.07.2016 r. na grupie 1000 Polaków w wieku 15+.