NBP wesprze banki Leszka Czarneckiego

NBP wesprze płynność finansową Getin Noble Bank i Idea Bank. Deklaracja Narodowego Banku Polskiego jest rezultatem nadzwyczajnego, niedzielnego zebrania Komitetu Stabilności Finansowej. W skład KSF wchodzą: prezes NPB, szef KNF, minister finansów i prezes BFG.

Powodem nocnego posiedzenia był narastający szum medialny wokół banków Leszka Czarneckiego i niepokojące spadki na GPW – Getin Noble i Idei Banku. Po ujawnieniu afery KNF, wielu klientów banków zaczęło wycofywać depozyty i lokaty. Nie wiadomo w jakim tempie odpływają pieniądze z banków, ponieważ to tajemnica bankowa. Przed aferą Getin posiadał 47 mld zł depozytów, a Idea – 19 mld zł.

Szef NBP: klienci Getin Noble Banku i Idea Banku są bezpieczni

Adam Glapiński, prezes NBP zapewnia, że banki Leszka Czarneckiego posiadają odpowiednią płynność. Instytucje również nie mają problemów z regulowaniem zobowiązań. – W niedzielę otrzymaliśmy od banków pogłębione informacje, odpowiednio regulują zobowiązania wobec klientów i nie ma zagrożeń dotyczących terminowość ich regulacji – mówi Teresa Czerwińska, minister finansów. Co więcej, KNF jest w stałym kontakcie z bankami i czuwa nad ich bezpieczeństwem finansowym.

Co w sytuacji gdy banki przestaną być wypłacalne? Wówczas do akcji wkracza BFG. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyty klientów do 100 tys. euro.

Banki Czarneckiego nadal ze stratą na GPW

Zapewnienia KSF o stabilnej sytuacji banków nieco uspokoiły nastroje na GPW. Akcje Idei Banku rano zyskały na wartości, jednak dzień i tak skończyły z 7 proc stratą. Natomiast Getin Noble Bank poniedziałek skończył z 15 proc. pod kreską.

Warto podkreślić, że Idea Bank w zeszłym tygodniu dla ratowania swojej sytacji znacznie podniosła oprocentowanie lokat terminowych. Również w zeszłym tygodniu agencja eurorating obniżyła rating banku.