Koszty kredytu – prowizje

Decydując się na kredyt gotówkowy zazwyczaj pierwszymi parametrami o jakich jesteśmy informowani jest prowizja oraz oprocentowanie. Nie mylmy jednak tych dwóch pojęć. Prowizja jest opłatą pobieraną przez bank w zamian za udzielenie kredytu. Uzależniona jest od tego czy jesteśmy stałym klientem danego banku, czy posiadamy inne zobowiązania i karty kredytowe, stopnia naszej wiarygodności dla banku oraz parametrów kredytu, czyli kwoty i okresu spłaty zobowiązania. Przeglądając oferty kredytów możemy zauważyć dwa główne trendy: niektóre banki udzielają kredytów bez prowizji, jednakże ich oprocentowanie jest nieco wyższe, inne z kolei proponują klientom pożyczkę pobierając prowizję, natomiast obniżając wysokość oprocentowania. Obecnie na rynku prowizja bankowa za udzielenie kredytu gotówkowego wacha się w granicach od 0% do nawet 11,90%.

Oprocentowanie

Oprocentowanie to bardzo ważny parametr kredytu gotówkowego. Są to odsetki, które płacimy w zamian za udzielenie kredytu. Obecna sytuacja, a dokładniej niskie stopy procentowe wymuszają na bankach udzielania kredytów z widocznie niższym oprocentowaniem niż jeszcze dwa czy trzy lata temu, kiedy to oprocentowanie oscylowało w okolicach 18%. Dziś większość banków oferuje kredyty gotówkowe z oprocentowaniem do 10%.

Ubezpieczenie

Większość banków deklaruje, że to klient dobrowolnie decyduje o ubezpieczeniu kredytu, jednocześnie obniżając poziom oprocentowania przy wyborze opcji z ubezpieczeniem. Konsultanci i pracownicy banków również sugerują wybór opcji z ubezpieczeniem, ponieważ to właśnie te kredyty są częściej przyznawane. Wybierając kredyt z ubezpieczeniem warto zapoznać się z jego ogólnymi warunkami, a ściślej rzecz ujmując od czego dane ubezpieczenie ma nas uchronić. Warto poznać jego koszt oraz wiedzieć jak ma się on do kwoty udzielonego nam kredytu. Często koszt ubezpieczenia kredytu  doliczany jest do kwoty, o którą wnioskujemy i pobierany jest od razu przez bank. W umowie kredytowej widnieje wtedy wyższa kwota, niż ta która ostatecznie zostaje nam przekazana.

Wysokość miesięcznych rat

W wielu bankach możemy wybrać pomiędzy ratami równymi a malejącymi. Raty malejące tym różnią się od równych, że w pierwszych miesiącach spłaty zobowiązania oddajemy większość odsetek, których z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej. Wysokość spłacanego przez nas kapitału jest zawsze taka sama niezależnie od wybranego przez nas sposobu.

Niezbędne dokumenty przy kredycie gotówkowym

Decydując się na kredyt gotówkowy warto poza podstawowymi parametrami sprawdzić dodatkowe kwestie, tj.:

  • Uzyskać informacje jakie dokumenty, czy zaświadczenia z pracy potwierdzające wysokość naszych dochodów będą potrzebne. Zgodnie z polityką niektórych banków wystarczy dostarczyć wyciąg z konta, na które co miesiąc wpływa wynagrodzenie. Jest to znaczne ułatwienie, gdyż nie ma wówczas potrzeby zgłaszać się do pracodawcy po poświadczenie wysokości zarobków.
  • Czas rozpatrzenia wniosku – szczególnie istotna informacja jeśli zależy nam na czasie. Warto wiedzieć w jakim czasie od złożenia wniosku kredytowego możemy spodziewać się odpowiedzi ze strony banku.
  • Okres między otrzymaniem decyzji a wypłatą środków – często środki przelewane są na nasze konto w ciągu doby, warto się jednak upewnić jaka jest procedura w wybranym przez nas banku.
  • Dodatkowe koszty np. opłaty przygotowawcze – rzadko praktykowana procedura w bankach może jednak okazać się niemiłą niespodzianką.
  • Cel kredytu – upewnijmy się, czy zaciągane przez nas zobowiązanie nie jest przeznczone na konkretny cel.
  • Możliwość zawieszenia spłaty kredytu – w życiu zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto dowiedzieć się przed podpisaniem umowy czy wybrany przez nas bank dopuszcza możliwość zawieszenia spłaty, a jeśli tak to na jakich warunkach oraz na jaki okres.
  • Zgoda współmałżonka, to czy będzie nam potrzebna uzależnione jest przede wszystkim od kwoty, którą chcemy uzyskać.

Sprawdź nasz najnowszy ranking kredytów gotówkowych na Luty 2016!