Millenialsi na umowach śmieciowych

Jak młodzi ludzie wypadają na rynku pracy? Z raportów można wysnuć różne wnioski. Młode osoby kojarzone są z mało wydajnymi, lecz wymagającymi pracownikami. Dodatkowo uznawane są za zmienne, gdyż zazwyczaj nie pozostają w danym miejscu pracy zbyt długo. Posady zazwyczaj zajmują przez około rok. Mają opinie przebojowych – poczucie niezależności i swoboda działania są dla nich dużo ważniejsze niż praca zawodowa.
Nic więc dziwnego, że perspektywa zatrudniania młodych budzi w pracodawcach pewne obawy. Nie wiążą oni nadziei na zbyt długi okres współpracy, a więc proponowane przez nich warunki zatrudnienia są również mało zobowiązujące. Millenialsom najczęściej proponuje się tzw. umowy śmieciowe.

Są jednak badania, które pokazują zupełnie odmienny wizerunek młodych. To osoby z licznymi wątpliwościami dotyczącymi swojego wykształcenia, jego wagi i przydatności – ponad 41% ma wątpliwości w kwestii przygotowania do podjęcia pracy. Przeważająca część studentów boi się momentu ukończenia studiów, gdyż nie wie, jak wypadnie na rynku [1].

Na co wydają młodzi?

Millenialsi są pokoleniem wymagającym i konkretnym. Jak podkreśla Lindsay Drucker Mann z Goldman Sachs Research, młode osoby są zdecydowanie mniej skłonne do kupienia czegoś ze względu na wygodę – raczej skupiają się na wartości danej rzeczy. Przez usługodawców postrzegani są jako klienci trudni, wybredni i zwlekający z decyzją [2]. Przedstawiciele tej grupy wiekowej są skłonni dłużej czekać, by odnaleźć atrakcyjniejszą ofertę. Wynika to zapewne z niewielkich zasobów finansowych.

Ze względu na ograniczone fundusze, młodzi większość swoich pieniędzy wydają na najpotrzebniejsze rzeczy [3]. A na co przeznaczyliby dodatkowe 2000zł? Badanie Provident Polska pokazuje, że marzeniem młodych są własne cztery kółka lub wakacje w słonecznym kurorcie. Jednak przeważającą tendencją wśród młodych jest zdolność oszczędzania przy każdym zakupie – to pomaga utrzymać im równowagę finansową [4].

Jak zarobić pieniądze? Sukces finansowy według młodych

Co według młodych osób można nazwać sukcesem finansowym? Z badań przeprowadzonych przez ośrodek badawczy Satisface na zlecenie firmy Blue Media jasno wynika, że oszczędzanie dla młodych jest najważniejsze – tak zadeklarowało aż 53% respondentów. Obok posiadania finansowego zaplecza niezwykle istotną i satysfakcjonującą rzeczą jest brak kredytów i długów – tak odpowiedziało 50% osób. Rzadziej wskazywano na wysoką pensję brutto (46%) i zagraniczne wyjazdy (22%). Najmniej osób podkreśliło posiadanie drogiego samochodu – jedyne 8% ankietowanych.

Młodzi Polacy nie gustują w inwestowaniu, lecz w oszczędzaniu. Oszczędzanie dla młodych ma niebagatelne znaczenie. Odkładają przede wszystkim po to, by zabezpieczyć swoją przyszłość – taką odpowiedź wskazało aż 45% ankietowanych. Przy tym wyniku blado wypadają pozostałe wartości, gdyż na wakacje oszczędza tylko 23%, a na własne mieszkanie 16% Szczególnie rzadko wskazane zostały takie cele jak emerytura, komputer czy święta, ponieważ tu wartości wahają się w okolicy 3% A więc czy młodzi Polacy zastanawiają się, jak szybko zarobić pieniądze? Okazuje się, że ważniejsze jest dla nich oszczędzanie i unikanie zadłużenia [5].

BIK, zdolność kredytowa, weryfikacja – wiedza finansowa młodych

BIK, zdolność kredytowa, weryfikacja – to tylko niektóre z pojęć, których nie rozumieją młodzi ludzie. Nie wiedzą oni, na czym polega scoring bankowy i nie znają zasad, według których działają banki. Aż 59% osób między 20 a 24 rokiem życia przyznaje, że opiera się głównie na wiedzy ekonomicznej swoich rodziców i to z ich pomocą podejmuje finansowe decyzje [6]. Stan świadomości ekonomicznej Millenialsów nie zachwyca – jak donoszą badania PZU, co trzeci młody Polak nie ma podstawowej wiedzy z dziedziny gospodarki [7]. Brak wiedzy finansowej jest bardzo niekorzystny dla konsumentów. Niesprawdzone, zaczerpnięte głównie z mediów informacje popychają młodych do podejmowania błędnych, nieprzemyślanych decyzji. Dalsza część badania wskazuje, że dla młodych osób szkoła raczej nie jest skarbnicą wiedzy finansowej. Według nich nie przygotowuje do gospodarczego życia tak, jak powinna. Coraz więcej wskazuje zatem na to, że poważna edukacja finansowa Polaków powinna zacząć się już w szkole.

Jak młodzi radzą sobie z kredytami?

Biuro Informacji Kredytowej w maju bieżącego roku przeprowadziło badanie, które pomogło nakreślić portret młodego kredytobiorcy. Jak się okazało, co piąty młody człowiek (18,3%) w wieku 18-24 lat posiada kredyt. Dane BIK podają, że grupa 589,4 tys. młodych kredytobiorców posiada 1 mln aktywnych kredytów dla młodych, co daje łączną kwotę zadłużenia w wysokości 6,81 mld złotych. Młode osoby korzystają z różnych form kredytowania, co powodowane jest potrzebami i stylem życia. Na milion obsługiwanych kredytów niemal 70% to kredyty konsumpcyjne, 15% karty kredytowe, a 17% limity na koncie osobistym. Najmniejszy udział w strukturze posiadanych przez młodych kredytów stanowią kredyty mieszkaniowe – jest ich tylko 1,4%.

Jak pokazują badania GfK Polonia i Clue PR, młodzi ludzie najczęściej zaciągają kredyty, by inwestować w swój rozwój osobisty. Spora część przedstawicieli pokolenia Y bardzo często pożycza na studia, dodatkowy fakultet, MBA, doskonalenie zawodowe, kursy językowe, certyfikaty itp. Banki w swoich ofertach posiadają specjalne oferty kredytów dla młodych, które nie wymagają od kredytobiorców wysokiej zdolności kredytowej. Nie obejdzie się jednak bez kontroli w bazach dłużników, np. BIK. Jednak młodzi, rozpoczynając swoje dorosłe finansowe życie, nie muszą obawiać się weryfikacji. Millenialsi cenią zaawansowane technologie bankowe i nie boją się korzystać z nowoczesnych produktów, takich jak bankowość elektroniczna i mobilna, które z pewnością ułatwiają terminową spłatę rat i wykonywanie innych operacji.

Wsparcie finansowe dla młodych – pożyczka online bez weryfikacji

Kredyty są jednak rozwiązaniem mocno zobowiązującym. Nie wszyscy młodzi ludzie chcą decydować się na pożyczanie w sektorze bankowym. Dla tych, którzy obawiają się dużej wagi kredytu bankowego, bardzo dobre oferty przygotował sektor szybkich pożyczek online. Nie można odmówić im technologicznego zaawansowania i szybkości przekazywania gotówki. Obok internetowych zakupów, pożyczki online to prawdziwy symbol nowoczesności. Pożyczki dla młodych cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony pożyczkobiorców, głównie przez swoją innowacyjność i dowolność w wyborze zarówno kwoty zobowiązania, jak i terminu jego spłaty. Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na pożyczkę online, nie muszą martwić się szczegółową kontrolą w bazach dłużników, gdyż są to zazwyczaj pożyczki online bez weryfikacji. Z myślą o zainteresowanych pożyczkobiorcach przygotowane zostały rankingi chwilówek od 18 lat – dzięki nim wybiorą oni najbardziej korzystne oferty pożyczek online.


  1. Raport Deloitte, 2015
  2. “Według Goldman Sachs millenialsi odchodzą od nawyku zakupowego, na którym firmy zarabiały krocie”, Business Insider, 27.05.2017
  3. Raport KRD, 2014
  4. Raport Provident Polska, 2016
  5. Badanie Satisface na zlecenie firmy Blue Media, 2016
  6. Bank Millenium, 2017
  7. Badanie PZU i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, 2012
  8. Dane BIK, 2017
  9. Badania GfK Polonia i Clue PR, 2017