Pośrednicy kredytu hiptecznego stracą? KPF alarmuje

Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce alarmuje, że projekt nowego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego (projekt z dnia 1 sierpnia 2019 r.) może znacząco przyczynić się do wzrostu kosztów działalności pośredników i agentów. Choć projekt jest dopiero w trakcie konsultacji, ewentualne następstwa wprowadzenia takiego rozporządzenia wydają się Konfederacji niepokojące.

– Przede wszystkim w porównaniu do aktualnie obowiązującego rozporządzenia zwiększony ma zostać limit stawki – z 0,15% do 0,3% sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego, czyli do poziomu ustawowego maksimum (art. 75 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami). Rozpoczęliśmy w KPF proces samorządowych konsultacji tego projektu rozporządzenia, ale już teraz można stwierdzić, że wzrost jest znaczący – cytowany jest w komunikacie Konfederacji mecenas Marcin Czugan, Wiceprezes Zarządu KPF.

Prezes zarządu KPF Andrzej Roter dodał w tym samym komunikacie, że wpłynąć może to na ograniczenie skali prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego oraz wymusi zmiany w dotychczasowych modelach biznesowych pośrednictwa kredytowego. Oznaczać może to, że część kosztów przeniesiona zostanie na klientów, a rozwój branży zostanie zablokowany.

Pośrednicy i agenci to podstawa rynku kredytów hipotecznych

O ile projekt ten nie wpłynie bezpośrednio na klientów banków nastawionych przede wszystkim na kredyty gotówkowe, dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania czy domu nie jest to dobra wiadomość na przyszłość. Ministerstwo Finansów poprzez kolejne regulacje dba również o ich interesy, ale przewidywany przez KPF wzrost kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami o 100% może negatywnie odbić się i na cenach pośrednictwa, i na dostępności tego typu usług.

W przypadku mniej skomplikowanych produktów finansowych korzystanie z pomocy specjalisty nie jest nieodzowne, tak przy skomplikowanych i wymagających mnóstwa dokumentów kredytach hipotecznych pomoc doradcy finansowego bywa wręcz koniecznością. Dobranie odpowiedniego pośrednika pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W przypadku ograniczenia rynku pośredników hipotecznych wybór będziemy mieli zaś mocno ograniczony.