Millennium rozbija bank na Euro Bank

Euro Bank został przejęty przez Millennium Bank. Kwota transakcji wyniosła 1,8 mld zł. Warto podreślić, że Millennium w rywalizacji o zakup Euro Banku  na ostatniej prostej wyprzedził Aliora. Transakcja wpłynie pozytywnie na rozwój Millennium. Bank urośnie, pozyska nowych klientów oraz rozszerzy sieć dystrybucji.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu fuzja nie byłaby możliwa przez kłopoty finansowe Millennium, które zostały wywołane w 2008 roku. W 2016 roku chiński fundusz Fosun kupił 17 proc. akcji Millenium BCP, a wrześniu 2017 fundusz zwiększył udziały do 25 proc.

Dzięki zastrzykowi gotówki, Millenium włączył się do gry o zakup Deutsche Bank. Portugalczycy jednak przegrali walkę i DB trafił w ręce Santandera.

KNF nie wydała jeszcze zgody na fuzję

Millennium nie podwyższy kapitału zakładowego. Przejęcie jest uzależnione od zgody UOKiK i KNF na nabycie akcji Eurobanku.

Co więcej transakcja wymaga, by Banco Comercial Portugues zawiadomił (większościowy udziałowiec Millennium), Europejski Bank Centralny. Po zrealizowaniu transakcji Bank Millennium będzie miał prawo zarówno do nazwy jak i logotypu Euro Banku.

BNP Paribas przejmuje Raiffeisena

W środę 31 października BNP Paribas przejął Raiffeisen Polbank. Kapitał zakładowy został podniesiony z 97,5 do 147,5 mln zł – było to możliwe przez emisję 50 mln akcji.

BNP Paribas przejął: bankowość prywatną (z wyłączeniem walutowych kredytów hipotecznych), korporacyjną oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Co istotne, fuzja nie wymaga od klientów podejmowania żadnych działań. Umowy, które zostały podpisane przed przejęciem utrzymują swoją moc.

W czwartym kwartale 2019 roku zaplanowana jest integracja systemów informatycznych.