Rosyjski sektor pożyczkowy

Nawet jeśli rosyjski sektor pożyczkowy dopiero się rozwija (pierwsze regulacje prawne weszły w życie w 2011 roku) to można już teraz śmiało stwierdzić, że prognozy jego rozwoju są obiecujące. W 2015 roku łączna kwota pożyczek udzielonych w Rosji przez Internet wyniosła około 0,4 miliarda złotych. Teraz tę kwotę szacuje się na 18,1 miliardów rubli (ok. 1,2 miliarda złotych), co stanowi trzykrotny wzrost w ciągu dwóch lat. Portfel firm udzielających pożyczek online w 2016 roku wart był ponad 8,7 miliardów rubli, co w stosunku do 2015 roku stanowi wzrost o ponad 2,5 miliarda rubli. Około połowa z przyznawanych pożyczek przez Internet wydawana jest bezgotówkowo – czyli na konto bankowe, kartę lub w formie pieniędzy elektronicznych.

Rynek rosyjski będzie się rozwijał

Według prognoz, wartość rynku pożyczkowego w Rosji wzrośnie w 2017 roku do 130 mld rubli (8,6 mld złotych). Ponad 30 proc. udzielonych pożyczek stanowić będą świadczenia udzielone pożyczkobiorcom za pomocą Internetu.
Największe zainteresowanie sektorem pożyczkowym widać wśród klientów z dużych miast (do 1 miliona mieszkańców) – stanowią oni około 67 proc. ogółu klientów, natomiast pożyczkobiorcy z miast powyżej 1 miliona mieszkańców stanowią 18 proc. pożyczkobiorców, a z samej stolicy Rosji – 15 proc. Coraz wyższe są również średnie kwoty udzielanych pożyczek, które są porównywalne do średniej kwoty kredytu konsumenckiego w banku. Średnia wartość pożyczki wynosi około 14 800 rubli. W celu uzyskania dokładniejszych informacji możemy skorzystać z kalkulatora kredytowego.

Loando.ru – fintechowa innowacja

Skąd pomysł na rosyjską odsłonę portalu? Analizując rosyjski rynek fintechowy można zauważyć, że zdecydowanie brakuje tam takich produktów finansowych jak porównywarki pożyczek online. Istnieje wiele portali, które skupiają oferty pożyczkodawców, ale w żaden sposób nie przedstawiają one realnych kosztów ponoszonych przez pożyczkobiorcę w trakcie zaciągnięcia zobowiązania. Potencjalni klienci mogą sprawdzić oferty, posiłkując się jedynie opiniami innych klientów czy rekomendacjami znajomych. Można również zdać się na informacje umieszczone na stronie internetowej pożyczkodawcy, przy czym nie mamy gwarancji, że są one zgodne z prawdą, a do kwoty pożyczki nie zostaną doliczone dodatkowe koszty.

Porównywarka pożyczek na rosję

Stąd właśnie pomysł na uruchomienie Loando.ru. Jego celem jest maksymalne ułatwienie pożyczkobiorcom dokonania wyboru najlepszej z ofert pożyczkowych. Rankingi pożyczek udostępniane na stronie oraz funkcja suwaka (za pomocą którego konsument może łatwo wybrać interesującą go kwotę pożyczki oraz okres spłaty) mają za zadanie przede wszystkim wyłonić ofertę, która jest najbardziej zbliżona do potrzeb i możliwości finansowych klienta, przy okazji skracając ten proces jak najbardziej się da. Loando.ru ma za zadanie także edukować. Tak jak i na polskiej wersji portalu, na Loando.ru publikowane są poradniki na temat bezpiecznego pożyczania oraz artykuły na temat aktualności z rynku pożyczkowego.

„Klientów firm pożyczkowych jest coraz więcej, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na portale takie jak Loando również wzrasta. Rynek pożyczkowy w Rosji stale się rozwija i wykazuje duże tendencje wzrostowe, przy czym brakuje stron takich właśnie jak Loando.ru, dlatego też rynek wschodni jest dobrym wyborem na dalszą ekspansję działalności. Myślę, że Loando.ru jako coś nowego i świeżego na rosyjskim rynku, wzbudzi spore zainteresowanie wśród potencjalnych pożyczkobiorców. – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.”