Banki zaczynają walczyć

W październiku zaznaczyłem, że banki muszą się starać, aby nadążyć za postępującą rzeczywistością. Chociaż wiele osób ceni je właśnie za trzymanie się utartych schematów i konwencjonalnych zwyczajów, pora zmienić swoje nastawienie. Potrzeby klientów rosną, a chcąc je dogonić, konieczne jest korzystanie z nowoczesnych technologii. Jako przykład podam tutaj PKO Bank Polski, którego klienci coraz częściej płacą mobilnie w internecie. Drugi tydzień listopada to ponad 100 tysięcy transakcji, które zostały dokonane w sklepach internetowych przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych PKO Banku Polskiego oraz Inteligo. Taka liczba robi wrażenie. Ponadto, bank wspiera startupy w programie „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”. Młodzi przedsiębiorcy mogą dzięki niemu otrzymać pomoc finansową sięgającą kwoty 200 000 zł i rozwijać swoje pomysły w dziedzinie nowoczesnych technologii finansowych. Banki i startupy zaczynają owocnie ze sobą współpracować, a to dopiero początek takich praktyk. Nie tylko PKO Bank Polski inwestuje w nowe rozwiązania. Bank Millenium uruchomił usługę płacenia telefonem jak kartą zbliżeniową, co uczyniły również SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze zrzeszone w SGB, czyli Spółdzielczej Grupie Bankowej. BZ WBK i Alior Bank z kolei korzystają z rozwiązania Google, a mianowicie z Android Pay. System ten także pozwala na mobilne płatności zbliżeniowe. Starania banków mają zapewnić klientom rozwiązania, których oczekują. Technologiczne nowinki stają się coraz bardziej popularne, a z płatności mobilnych korzysta już 45 proc. użytkowników .

Startupy fintechowe nie dają się pokonać

Banki coraz bardziej przekonują się do fintechowych rozwiązań, jednak startupy z branży finansów cały czas znajdują się w czołówkach. Krótki proces weryfikacyjny czy nowe możliwości kontaktu z konsultantami, to tylko niektóre fintechowe rozwiązania przez nich wykorzystywane. Warto je śledzić, aby wiedzieć, z jakich możliwości można dzisiaj korzystać, starając się o wsparcie finansowe. Pożyczanie w dzisiejszych czasach jest procesem prostym i wygodnym. Instytucje pozabankowe nadal będą bardziej popularne, ponieważ ograniczają formalności do minimum, gwarantują szybką decyzję i jeszcze szybszą wpłatę środków na konto. Za swoje rozwiązania otrzymują należyte wyróżnienia.

FinTech Gala Awards nagradza firmę pozabankową

Nie tylko w październiku mogliśmy pojawiać się na interesujących konferencjach. 22 i 23 listopada, w Hotelu Westin w Warszawie, odbyła się FinTech Gala Awards. Jej celem było wyróżnienie rozwiązań oraz produktów czy też usług, które mają nieodzowny wpływ na rozwój sektora finansów i technologii. Pośród nich znalazł się Vivus Finance. FinTech, który działa od 2012 roku, wprowadził szereg efektywnych rozwiązań informatycznych. Dzisiaj korzysta z nich cały sektor finansowy, a przede wszystkim rynek mikropożyczek. Vivus jest niewątpliwym liderem w tej branży, który odniósł sukces dzięki postawieniu na innowacyjność i nowoczesność.

Coraz większy ruch mobilny w internecie

O zwiększeniu się ruchu mobilnego w internecie mówi nie tylko wzrost mobilnych płatności zbliżeniowych w PKO Banku Polskim. Również pożyczki coraz częściej zawierane są za pomocą urządzeń mobilnych (30 proc. pożyczek według danych Pozyczkaportal.pl). Urządzenia mobilne zawładnęły naszą rzeczywistością i nie można temu zaprzeczyć. Sam odpowiedz sobie na pytanie, ile razy w ciągu dnia spoglądasz na ekran swojego smartfonu? Jak często używasz go do przeglądania internetu czy wyszukiwania najlepszych propozycji zakupowych, jak również pożyczkowych? Trudno jest sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez telefonów komórkowych. Przeprowadza się coraz więcej badań, które dowodzą, że ruch mobilny w internecie wyprzedza komputery stacjonarne. Według StatCounter, już 52 proc. polskich użytkowników korzysta z sieci, wykorzystując do tego komórki i tablety. Dane z Europy, Ameryki Północnej i Południowej wyglądają nieco inaczej, tam bowiem nadal przeważa desktop. Jest to jednak wynikiem wyższych cen korzystania z sieci. W naszym kraju możemy cieszyć się najniższą opłatą za transfer . Wykorzystując ten fakt, cały czas zmierzamy w kierunku rozwiązań mobile, gwarantujących najwygodniejsze rozwiązania.

Strzeż się cyberprzestępców

Korzystając z nowinek fintechowych, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Czytaliście o tym miesiąc temu, ale cyberprzestępcy cały czas czyhają na nieostrożne osoby. Dzisiaj szczególną uwagę zwróćmy na urządzenia mobilne, ponieważ to właśnie za ich pomocą z coraz większą częstotliwością dokonujemy transakcji zakupowych i bierzemy pożyczki. Pierwszym krokiem powinno być zrobienie kopii zapasowej naszego telefonu, a następnie – wprowadzenie dodatkowej blokady. Można tez uruchomić funkcję lokalizowania urządzenia i wgrać specjalne aplikacje zabezpieczające, takie jak Cerberus czy 360 Security. Jeśli się okaże, że nasz telefon został skradziony, należy zgłosić to na policję. Później trzeba jak najszybciej zmienić wszystkie hasła dostępu do usług, z których na nim korzystaliśmy.

Idź w stronę FinTechu

W październiku wspominałem, że w przyszłości roboty mogą zastąpić bankowców. Ale wykorzystanie sztucznej inteligencji ma iść o kilka kroków dalej. Według redaktorów Fintek.pl, do 2020 roku roboty mogą zastąpić miliony pracowników, w tym osoby zatrudnione w call center, dziennikarzy czy górników. Trzeba zatem być przygotowanym na konieczność przekwalifikowania się. Warto iść w stronę FinTechu, który jest dzisiaj najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki.

Czy warto sprawić sobie inteligentną mikrofalówkę?

Na koniec – ciekawostka, bardziej ze strony technologii, niż finansów, o której również wspominają redaktorzy serwisu internetowego Fintek.pl. Startupowcy działający w Dolinie Krzemowej, stworzyli inteligentną mikrofalówkę, z kamerą, łączem WiFi i zaawansowanymi algorytmami z dofinansowania na kwotę bagatela 30 mln USD. Niestety, urządzenie nie działa w zamierzony sposób, a gotowanie jest bardziej absorbujące, niż było dotychczas. Lecz kto wie, co będzie dalej? Jakie zmiany czekają nas w kolejnych miesiącach, zarówno w technologii, jak i w branży finansowej? Niedługo się przekonamy, tym bardziej, że 7 i 8 grudnia we Wrocławiu odbędzie się konferencja Impact’16 fintech/insurtech. Będzie okazja, aby poznać najnowsze trendy w branży FinTech, w tym nowe modele płatności, nowe regulacje czy zagadnienia tak istotnego cyberbezpieczeństwa.