Jak pan widzi rozwój branży blockchain-owej w Polsce?

„Przede wszystkim, można popatrzeć na kilka różnych sektorów. Najbardziej oczywistym, który przychodzi do głowy, jest oczywiście bankowość, zintegrowana z usprawnianiem procesów, związanych z przesyłaniem transferem kapitału. Odnosi się ona również do kwestii dotyczących aprecjacji kapitału, czy też pojęć związanych z pozyskiwaniem pieniędzy na rozwój – z wykorzystaniem takich mechanizmów, jak ICO, czyli Initial Coin Offerings, połączonych również z kwestiami oszczędzania.

Przy niskich stopach procentowych, aktywa na blockchainie mogą być atrakcyjnym aspektem pod względem inwestycyjnym. Drugi aspekt związany jest z energetyką, czyli na przykład wykorzystaniem technologii blockchainowych do stabilizacji sieci energetycznych. Dużo się mówi o tym, że mechanizmy konsensusu w blockchainach (czyli na przykład w przypadku BitCoina) wymagają wykorzystania dużych nakładów energetycznych. Mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to pewien rodzaj marnotrawstwa, pozwalają one na wykorzystanie tego w kwestiach stabilizacji działania sieci energetycznych. W przyszłości można się spodziewać, że firmy zajmujące się produkcją energii będą w aktywny sposób uczestniczyć na tym rynku.

Pod względem używania blockchaina, jako źródła pewności, niezaprzeczalności i zaufania, możemy się spodziewać, że może on być wykorzystywany do tego, aby podpisywać istotne dokumenty, czy też poświadczać pewne zjawiska, które miały miejsce z wykorzystaniem tej rozproszonej, globalnej bazy danych – po to, żeby można było na przykład potwierdzić autentyczność dokumentów, weryfikację tożsamości, itd.

Za pomocą blockchaina można także wykorzystać możliwości, które drzemią w kontraktach programowalnych, co również przynosi ze sobą rewolucja blockchainowa, czyli tworzenie – z angielskiego – tzw. inteligentnych kontraktów. Po polsku mówi się trafniej – kontrakty programowalne, gdzie możemy zapisać relacje pomiędzy uczestnikami transakcji biznesowej, czy bardziej zaawansowanej umowy w postaci kodu oprogramowania, który sam wykona się w sposób bezwzględny i niezaprzeczalny – taki, który nie będzie później wymagał ingerencji komornika, sądu, czy prawników.”

Czym zajmuje się InPay S. A?

„InPay S.A. zajmuje się procesowaniem płatności i kryptowalutami. Umożliwiamy każdej osobie płacenie BitCoinami za dowolny rachunek. Umożliwiamy również zakup BitCoina, także każdy może w ten sposób zasilić swój portfel i zostać posiadaczem kryptowaluty i używać portfela do celów płatniczych – np. w celu opłacenia rachunków. Pomagamy firmom również uruchomić tę metodę płatności w ich biznesie.”