Popularność walut cyfrowych w Polsce rośnie

Prawie 50 proc. ankietowanych osób potwierdziło znajomość tematu. Z badań wynika, że na inwestowanie w kryptowaluty decyduje się prawie co 10 dorosły. Choć Bitcoin to tylko jedna z dziesiątek dostępnych na rynku rodzajów walut, cieszy się on największym zainteresowaniem. Etherum preferuje 40 proc. ankietowanych a Ripple tylko 35 proc.

Prawie połowa osób nieposiadających dotąd wirtualnych pieniędzy zastanawia się nad ich kupnem. Tylko niewielki procent z nich korzysta z możliwości płacenia smartfonem. Jeszcze mniejszy odsetek pytanych decyduje się na operowanie wirtualnymi kartami płatniczymi. Co ciekawe, kryptowaluty wpłynęły na szeroko pojęty rynek finansowy. Świadczą o tym m.in pożyczki społecznościowe, które są oparte na bitcoinie.

Zrozumieć kryptowaluty

Kryptowaluty są wynalazkiem finansowym opracowanym poza instytucjami finansowymi. Jest to rozproszony system księgowy (blockchain), przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Można je rozumieć jako wirtualne pieniądze, do których dostęp otwiera nasz smartfon. Warto podkreślić, że  popularność jest coraz większa.

Co dziesiąty badany upatruje m.in. w Bitcoinach szansę na rzeczywisty zysk. Aż 62 proc. kupujących waluty cyfrowe uważa je za przyszłościową inwestycję, które dla 56 proc. są ponadto wyjątkowo wygodną metodą płacenia przez Internet i dokonywania mikropłatności, np. przelewów dla bliskich (43,5 proc.).

42 proc. Polaków zorientowanych w temacie kryptowalut chciałoby uzyskać możliwość płacenia nimi w sklepach i punktach usługowych. Niestety,aż 48 proc. uważa korzystanie z wirtualnych pieniędzy za zbyt skomplikowane Jednym z głównych problemów jest brak zaufania do systemu i strach przed atakiem hakerów.

Czy bitcoiny są legalne?

Brak wiedzy zniechęca do inwestycji. Tylko 28 proc. badanych uważa kryptowaluty za bezpieczną opcję ulokowania pieniędzy. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to o opinię rządu względem legalności walut cyfrowych. Polacy oczekują stabilizacji kursów walut i stworzenia rejestru renomowanych dostawców.

Na rządzących ciąży coraz większa presja społeczna. Respondenci oczekują prawnej regulacji wszystkich kwestii związanych z rynkiem pieniędzy wirtualnych. Na razie jednak Polakom pozostaje samodzielne zgłębianie tematu.

Polacy często szukają informacji o kryptowalutach w niepewnych źródłach. Wszelkie inwestycje lepiej jest podejmować dopiero po dokładnym zrozumieniu tematu. Rzetelna edukacja finansowa jest niezbędna, jeśli chcemy świadomie zarządzać swoimi finansami – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.