Kurs Bitcoina wynosi obecnie 23706,5 PLN. Spór dotyczący kryptowalut trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Zwolennicy “waluty przyszłości” podkreślają wygodę korzystania, przeciwnicy zaś ostrzegają przed wydawaniem wirtualnych pieniędzy niemających rzeczywistego pokrycia. Co Polacy myślą o walutach wirtualnych przedstawia raport SW Research.

Popularność walut cyfrowych w Polsce rośnie

Prawie 50 proc. ankietowanych osób potwierdziło znajomość tematu. Z badań wynika, że na inwestowanie w kryptowaluty decyduje się prawie co 10 dorosły. Choć Bitcoin to tylko jedna z dziesiątek dostępnych na rynku rodzajów walut, cieszy się on największym zainteresowaniem. Etherum preferuje 40 proc. ankietowanych a Ripple tylko 35 proc.

Prawie połowa osób nieposiadających dotąd wirtualnych pieniędzy zastanawia się nad ich kupnem. Tylko niewielki procent z nich korzysta z możliwości płacenia smartfonem. Jeszcze mniejszy odsetek pytanych decyduje się na operowanie wirtualnymi kartami płatniczymi. Co ciekawe, kryptowaluty wpłynęły na szeroko pojęty rynek finansowy. Świadczą o tym m.in pożyczki społecznościowe, które są oparte na bitcoinie.

Zrozumieć kryptowaluty

Kryptowaluty są wynalazkiem finansowym opracowanym poza instytucjami finansowymi. Jest to rozproszony system księgowy (blockchain), przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Można je rozumieć jako wirtualne pieniądze, do których dostęp otwiera nasz smartfon. Warto podkreślić, że  popularność jest coraz większa.

Co dziesiąty badany upatruje m.in. w Bitcoinach szansę na rzeczywisty zysk. Aż 62 proc. kupujących waluty cyfrowe uważa je za przyszłościową inwestycję, które dla 56 proc. są ponadto wyjątkowo wygodną metodą płacenia przez Internet i dokonywania mikropłatności, np. przelewów dla bliskich (43,5 proc.).

42 proc. Polaków zorientowanych w temacie kryptowalut chciałoby uzyskać możliwość płacenia nimi w sklepach i punktach usługowych. Niestety,aż 48 proc. uważa korzystanie z wirtualnych pieniędzy za zbyt skomplikowane Jednym z głównych problemów jest brak zaufania do systemu i strach przed atakiem hakerów.

Czy bitcoiny są legalne?

Brak wiedzy zniechęca do inwestycji. Tylko 28 proc. badanych uważa kryptowaluty za bezpieczną opcję ulokowania pieniędzy. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to o opinię rządu względem legalności walut cyfrowych. Polacy oczekują stabilizacji kursów walut i stworzenia rejestru renomowanych dostawców.

Na rządzących ciąży coraz większa presja społeczna. Respondenci oczekują prawnej regulacji wszystkich kwestii związanych z rynkiem pieniędzy wirtualnych. Na razie jednak Polakom pozostaje samodzielne zgłębianie tematu.

Polacy często szukają informacji o kryptowalutach w niepewnych źródłach. Wszelkie inwestycje lepiej jest podejmować dopiero po dokładnym zrozumieniu tematu. Rzetelna edukacja finansowa jest niezbędna, jeśli chcemy świadomie zarządzać swoimi finansami – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.