Od kilku lat w Polsce obserwujemy obniżanie stóp procentowych. Zgodnie z przepisami oprocentowanie kredytów nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP, wynoszącej obecnie 2,5 proc. W przeliczeniu oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 10 proc. W związku z tym banki na udzielanych kredytach zarabiają znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. I to właśnie sprawiło, że wiele z nich zdecydowało się na podwyższanie innych kosztów kredytowych takich, jak choćby prowizja za udzielenie kredytu.

Kredyty długookresowe są tańsze

Niski poziom oprocentowania sprawia, że kredyty gotówkowe zaciągane na dłuższy czas są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli jednak szukamy kredytu z rozłożeniem na krótszy okres np. na rok czy dwa lata, wówczas okazuje się, że całkowity koszt kredytu nie różni się zbytnio od kosztów kredytów zaciąganych przed paru laty.

Niższe oprocentowanie, ale…

W porównaniu z ostatnimi latami oprocentowanie kredytów gotówkowych obniżyło się o około 7-10 proc. Z kolei prowizja banków w tym czasie wzrosła o około 6 proc. Warto mieć jednak na uwadze, iż oprocentowanie działa na kredyt przez cały okres spłaty, ponieważ odsetki spłacamy w każdej racie. Natomiast prowizja jest jedynie kosztem naliczonym jednorazowo. Jest ona jednak wliczana w miesięczne raty, aby nie obciąć kredytobiorcę wysokimi opłatami podczas przyznawania kredytu. Tak więc, im krótszy okres spłaty, tym mniej czasu spłacamy prowizję, przez co krótkoterminowe kredyty są stosunkowo drogie.

Pożyczki pozabankowe konkurencją dla kredytów

W związku z wysokimi opłatami za krótkoterminowe kredyty klienci coraz częściej decydują się na pożyczki ratalne w instytucjach pozabankowych. Koszty obu produktów kredytowych są podobne, jednak uzyskanie pożyczki ratalnej w instytucji pozabakowej jest znacznie szybsze i nie wymaga dostarczania dodatkowych dokumentów do placówki. Cała procedura dostępna jest bowiem całkowicie online. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek, aby po kilku minutach otrzymać odpowiedź. Następnie akceptujemy warunki umowy i w ciągu kilku minut na naszym kącie dostępne są środki, które możemy wykorzystać na dowolny cel.

Zanim zdecydujemy się na wypełnienie wniosku warto sprawdzić aktualny ranking pożyczek ratalnych oraz ranking kredytów gotówkowych. Dzięki temu będziemy mogli porównać różne oferty i wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.