Formalności kredytowe

Kredyty gotówkowe mogą być udzielane tylko przez banki lub SKOKi. Udzielane są na okres sporo krótszy niż kredyty hipoteczne, ale ich podstawową zaletą jest to, że nie wymagają zabezpieczeń, w wyjątkowych sytuacjach banki proszą o weksel lub poręczyciela. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy umówić się na spotkanie – można to zrobić poprzez pozyczkaportal.pl. Aby dopełnić formalności potrzebować będziemy dowodu osobistego i zaświadczenia o dochodach, przy mniejszych kwotach wystarczające bywa samo zaświadczenie, pamiętajmy jednak, że banki weryfikują je np. dzwoniąc do kadrowych. Wniosek zazwyczaj rozpatrzony zostaje w ciągu jednego dnia, przy większych kwotach zdarza się jednak, że trwa to kilka dni. W odróżnieniu od pożyczek pozabankowych, bank sprawdzi naszą historię w BIK, a także wszystkie ruchy na kredycie będą wpisane do BIKu. Jeśli będziemy spłacać terminowo kredyt, to nasza ocena BIK się polepszy, ale jeśli spóźnimy się z ratami, zostanie to odnotowane.

Kredyty gotówkowe a prawo

Kredyty gotówkowe podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. Najważniejszymi uprawnieniami, które nam przysługują w związku z tą ustawą, są: możliwość odstąpienia od kredytu w ciągu 14 dni bez żadnych konsekwencji oraz możliwość spłacenia całości kredytu w dowolnym momencie, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. W tym wypadku koszty, które już musieliśmy ponieść, takie jak ubezpieczenie czy prowizja, zostaną nam zwrócone adekwatnie do niewykorzystanego okresu.

Oprocentowanie kredytów

Maksymalna kwota jaką możemy otrzymać w ramach kredytu gotówkowego to 150 000 złotych, zaś maksymalny okres spłaty kredytu to 10 lat. Koszt kredytu to poza oprocentowaniem, które maksymalnie może wynieść 4-krotność stopy lombardowej (czyli 16%), wartość kredytu zostanie powiększona o prowizję za jego udzielenie oraz ubezpieczenie na życie, a czasem również od utraty pracy. RRSO kredytów gotówkowych jest jednak dużo niższe niż pożyczek w branży poza bankowej. W przypadku liderów naszego rankingu – Deutsche Banku i Banku Zachodniego WBK – wynosi tylko 10,6%. Często aby skorzystać z niższych kosztów kredytu gotówkowego, bank będzie wymagał od nas, abyśmy skorzystali również z innych jego usług takich jak ROR czy karta kredytowa.

Kredyt gotówkowy – dla kogo?

Kredyty gotówkowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują gotówki, dużą ich zaletą jest to, że mogą być przeznaczone na dowolny cel – remont, wycieczka, kupno auta itp. Nie ma tu ograniczeń, jedynym jest to, że pieniędzy nie możemy przeznaczyć na wydatki związane z działalnością gospodarczą. Jeśli mamy dobrą zdolność kredytową to na rynku możemy znaleźć naprawdę dobre oferty, takie jak przedstawione w naszym rankingu. Wadą kredytów jest jednak dużo formalności, które musimy spełnić , aby je dostać, oraz szczegółowy proces weryfikacji, jakie wprowadza bank, co w dużej mierze ogranicza dostęp do kredytów gotówkowych dla ponad 70% Polaków.