Kredyt gotówkowy – pierwsza opcja

Na rzecz kredytu gotówkowego przemawia to, że jest jednym z tych produktów finansowych, które nie wiążą się z szeregiem formalności, jak np. kredyt samochodowy. Coraz więcej banków wymaga jedynie posiadania dowodu osobistego, stałego źródła dochodów oraz dobrej historii kredytowej. Ważnym argumentem są rekordowo niskie stopy procentowe NBP, które znacznie obniżają koszty pozyskania nawet sporych sum. Zaletą kredytu gotówkowego jest też to, że pieniądze uzyskane w jego ramach można przeznaczyć nie tylko na główny cel, ale również sfinansować inną potrzebę. Na przykład wnioskując o kwotę wyższą niż wartość pojazdu, można za pozostałe środki pokryć zainstalowanie w aucie instalacji gazowej, ale równie dobrze kupić sprzęt RTV czy AGD. Po kredyt gotówkowy warto sięgnąć, gdy myślimy o sprowadzeniu samochodu z zagranicy.

Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego

Warto jednak zaznaczyć, że mniejsza liczba zaświadczeń i innych dokumentów, które trzeba przedstawić bankowi w momencie wnioskowania o kredyt, przekłada się na wyższe koszty związane z zabezpieczeniem zobowiązania – głównie wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, np. na życie itp. O prowizjach, zakładaniu konta bankowego i innych opłatach nie wspominając. Ponadto, decydując się na kredyt, trzeba pamiętać, że jakiekolwiek problemy z terminową spłatą negatywnie odbiją się na historii kredytowej, niemal automatycznie zamykając możliwość na uzyskanie kolejnego świadczenia.

Leasing samochodowy – opcja numer 2

Mówiąc o leasingu samochodowym, mamy na myśli użyczenie pojazdu przez firmę leasingową i pobieranie z tej transakcji pożytków od korzystającego. Mają one formę czynszu regulowanego zgodnie z harmonogramem umowy leasingowej – zwykle spłata następuje co miesiąc. Do wyboru mamy dwie formy – leasing finansowy, który jest równoznaczny z przejściem samochodu na własność osoby biorącej go w leasing (po spłaceniu zobowiązania) oraz leasing operacyjny, który po wygaśnięciu umowy umożliwia wykupienie przedmiotu leasingu po określonej cenie.

Zalety Leasingu samochodowego

Największa zaletą leasingu samochodowego jest to, że zwykle wiąże się z niższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu gotówkowego, co sprawia, że jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Prowadząc działalność gospodarczą i myśląc o powiększeniu floty samochodowej firmy czy też zakupie pierwszego pojazdu służącego celom wyłącznie służbowym, najlepiej zdecydować się na leasing. To korzystniejsza opcja niż kredyt nie tylko ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, ale i nieobniżanie zdolności kredytowej. To ważne, gdyż prowadząc działalność gospodarczą można w każdej chwili potrzebować dodatkowych pieniędzy, które pozwolą prowadzić biznes. Dodatkowo leasing wiąże się z korzyściami podatkowymi (np. niższy podatek dochodowy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej), a wszelkie formalności związane z rejestracją auta załatwia firma leasingowa. Po stronie plusów wynikających z tej formy finansowania leży również to, że można dostosować np. harmonogram spłat rat do terminów pozyskiwania dochodów przez leasingobiorcę. Na przykład prowadząc firmę sezonową można podporządkować spłatę tak, aby największa część przypadała na okres najwyższych zysków. Z pomocą leasingu samochodowego można nabyć auto z zagranicy, jednak wiąże się to zwykle z szeregiem formalności, m.in. tłumaczeniem dokumentów wskazanych przez Wydział Komunikacji odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania czy ograniczeniami co do wieku pojazdu (okres leasingu sumuje się z wiekiem pojazdu).

Ostateczna decyzja o formie finansowania zakupu samochodu powinna zostać podjęta po przeanalizowaniu nie tylko tego, które rozwiązanie będzie tańsze, ale i tego, które z nich pozwoli zaoszczędzić czas oraz lepiej będzie odpowiadać naszej obecnej sytuacji finansowej.