485,5 mln zł do oddania sądom według KRD

Według najnowszego wrześniowego raportu Krajowego Rejestru Długów, który zbiera informacje o dłużnikach mających problemy ze spłacaniem kredytów gotówkowych lub regulowaniem zadłużeń wobec instytucji, Polacy mają prawie 500 mln długów wobec sądów. Jak podaje KRD, wartość wpisanych nawiązek na rzecz Skarbu Państwa, orzeczonych grzywien czy kosztów sądowych jest dwa razy większa niż w 2017 roku. Obecnie prawie 146 tys. osób ma do zapłaty 485,5 mln zł sądom powszechnym.

Od 2015 roku sądy obligatoryjnie wpisywać muszą dłużników do biur informacji gospodarczej. W 2017 roku w KRD kwota długów wobec sądów wynosiła jeszcze 210 mln zł, ale dzięki powstaniu specjalnej platformy cyfrowej obowiązek jest teraz spełniany. Z tego powodu w chwili obecnej biuro informacji gospodarczej notuje 485,5 mln zł długów Polaków wobec sądów. Z pewnością nie wpływa to na mniejszą liczbę dłużników, o której informował BIG InfoMonitor.

Najwięcej spłacić muszą mężczyźni. Najmniej millenialsi i seniorzy

Jak statystyki dłużników wobec sądów, którzy znaleźli się w bazie KRD, wyglądają po rozbiciu na bardziej szczegółowe? Najwięcej spłacić muszą mieszkańcy województwa pomorskiego (81 mln zł), ale na wysokość tej kwoty wpływa astronomiczne zadłużenie mieszkańca Słupska, który do oddania sądom ma aż 48 mln zł. To jedna dziesiąta wszystkich długów z całej Polski!

Miażdżąca większość długów dla sądów przypada na mężczyzn. Do zwrócenia mają oni 423 mln zł. W grupach wiekowych najciekawsza wydaje się statystyka dotycząca millenialsów i seniorów. Osoby urodzone w latach 80′ i 90′ oddać powinny 31 mln zł, a ludzie w starszym wieku 20 mln zł. Dla porównania – w grupie wiekowej 36-45 jest to 189,7 mln zł.