Koszty życia znacząco wzrosły

Według danych pochodzących z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, koszty życia w ostatnich 3 latach znacząco wzrosły. Nie ma to odzwierciedlenia w wynagrodzeniach, rentach czy emeryturach. To jeden z powodów, który zmusza seniorów do sięgnięcia po kredyt lub pożyczkę. Kolejnym jest fakt, że dziadkowie chcą pomóc swoim dzieciom czy wnukom. Jako, że po opłaceniu rachunków zostaje im ok. 600 zł na życie, pomoc bez dodatkowego finansowania byłaby trudna.

Badania pokazują, że osoby aktywne zawodowo rzadziej sięgają po produkty sektora finansowego. Dzięki temu, że otrzymują rentę czy emeryturę, a dodatkowo wynagrodzenie, starcza im pieniędzy na codzienne opłaty czy zakup leków. Styczniowy raport

“Dlaczego Polacy się zadłużają?” wskazuje, że aż 60 proc. kobiet ma problemy finansowe. Dzieje się tak dlatego, że panie statystycznie żyją dłużej. Dziedziczą również długi po swoich małżonkach.

Najbardziej zadłużone są osoby po 60 roku życia

Prawie 350 tys. osób po 64. roku życia posiada przeterminowanie zobowiązanie. Najbardziej zadłużone są osoby pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Według informacji zamieszczonych w KRD ich dług wynosi 3,9 mld zł i stale rośnie. Na szczęście prawie 330 tys. zadłużonych osób starszych reguluje płatności na czas.

Mimo, że przeciętna emerytura wynosi 1 900 zł to wciąż za mało, aby godnie żyć. 35 proc. badanych seniorów otwarcie mówi, że potrzebuje rehabilitacji czy dodatkowego leczenia, które nie są refundowane. Tylko niewielki odsetek osób starszych przeznacza pieniądze na wyjazdy czy rozrywkę (9 proc.).

Kluczowym powodem narastających problemów finansowych emerytów jest potrzeba pomocy rodzinie. Mimo, że osoby młode mają większe możliwości i otrzymują wyższe wynagrodzenie, często liczą na pomoc rodziców czy dziadków. Ci, aby sprostać oczekiwaniom młodych zaciągają pożyczki ratalne czy chwilówki. Warto jednak zaznaczyć, że ponad 90 proc. starszych konsumentów rynku finansowego analizuje swoje finansowe możliwości przed podpisaniem umowy.