Kto pożycza najczęściej?

Kim są klienci firm pożyczkowych? Statystycznie w instytucjach pozabankowych częściej zadłużają się kobiety. Sporo, bo około 63% pożyczkobiorców to właśnie płeć piękna. Jak wynika z badań, mężczyźni mają większe opory przed braniem pożyczek online i zazwyczaj jest to dla nich ostateczność.

Na temat pożyczkobiorców tworzone są stereotypy, które zazwyczaj nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a już na pewno nie ze statystykami. Mogłoby się wydawać, że osoby biedniejsze zaciągają długi częściej. Otóż nie. Ludzie, których budżet jest okrojony, są bardziej wyczuleni na niebezpieczeństwa związane z zapożyczaniem się. Brania pożyczek nie unika natomiast klasa średnia, która ma tendencję do zawyżania swojej zdolności kredytowej. To właśnie ci z nas, których wypłaty przekraczają 3000zł, są najczęstszymi klientami firm pożyczkowych.

Terminowe spłacanie

Jeśli pożyczka, to też spłata. Wraz z terminem zwrotu mogą pojawiać się problemy. Ale niekoniecznie. Są pewne sposoby, aby radzić sobie z przygotowaniem na ten sądny dzień miesiąca i ułatwić sobie spłacanie. Przede wszystkim gdy określamy parametry pożyczki, nie możemy terminu spłaty wybrać bez zastanowienia. Taka decyzja wymaga dłuższej analizy z naszej strony. Każdy z nas doskonale wie, w których dniach jesteśmy „najbogatsi”. Najlepiej datę regulowania pożyczki wybrać właśnie na dzień, kiedy na pewno będziemy mieć na to pieniądze. Jednakże według ostatnich badań mamy opóźnienia w spłacie zobowiązań nie dlatego, że nas na to nie stać, ale z powodu naszego zaniedbania i zapominalstwa.

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy dysponujemy dodatkowymi funduszami. Warto wtedy pomyśleć o wcześniejszym spłaceniu naszego zadłużenia, gdyż w większości przypadków jest to dla nas bardzo korzystne. Dzięki takiemu ruchowi możemy sporo zaoszczędzić – im szybciej oddamy pożyczoną gotówkę, tym mniejsze koszty poniesiemy. Stanie się tak, ponieważ pożyczkodawca odejmie odsetki, które musielibyśmy zapłacić, gdybyśmy spłacali pożyczkę ustalonym wcześniej trybem. Jednak pośpiech przy rozliczaniu się z pożyczkodawcą nie zawsze jest wskazany. Jest to sprawa indywidualna i lepiej przed podjęciem decyzji zagłębić się w umowę.

Dbaj o historie kredytową

Terminowe spłacanie pożyczek to najważniejszy element budowania naszej historii kredytowej, która jest bardzo istotna w ekonomicznej sferze życia. Ponadto dzięki wykazaniu się terminowością jesteśmy odbierani jako usługobiorcy, którzy potrafią gospodarować swoimi finansami. Co za tym idzie, stajemy się wiarygodni. Jeśli będziemy trzymać się terminu, który wspólnie z pożyczkodawcą ustaliliśmy, to w przyszłości łatwiej będzie nam starać się o następne wsparcie. Perspektywicznie wzorowa postawa przyniesie nam też benefity w postaci lepszych warunków. Firmy pożyczkowe potrafią nagradzać swoich klientów opłacalnymi propozycjami, które dla innych dostępne nie są.

Odpowiedzialność ponad wszystko

Odpowiedzialne pożyczanie to naprawdę trudna sztuka. Tajemnicę, jak pożyczać tyle, ile w rzeczywistości potrzebujemy, znają nieliczni z nas. Warto dokonać wyliczeń i zdecydować się na pożyczkę, która dokładnie pokryje nasze potrzeby. Nie należy ulegać różnego rodzaju promocjom, które zachęcają niższą ratą, ale niosą ze sobą wyższą kwotę zobowiązania. Najlepsi pożyczkobiorcy są świetnymi analitykami, którzy pożyczają dokładnie tyle, ile potrzebują.

Powody wzięcia pożyczki internetowej mają różne źródła – remont, wakacje, nowy samochód. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie wnikają w to, na co pożyczamy pieniądze. Jest to miłe ustępstwo, gdyż nikt nie lubi tłumaczyć się przed obcymi ludźmi ze swoich finansowych planów. Jednakże musimy wykazać się tutaj odpowiedzialnością i sami zdecydować, czy pożyczka na pewno jest niezbędna. A jeśli jest, to w jakiej wysokości. Jeśli spełniamy warunki zaufanego pożyczkobiorcy, to pożyczkodawcy chętnie zgadzają się powierzyć nam określone sumy. Powinniśmy być jednak przezorni i nie zapożyczać się wtedy, gdy wiemy, że nie jest to ostateczne wyjście z naszej obecnej sytuacji. W przeciwnym razie możemy przyzwyczaić się do łatwego dostępu do pieniędzy, które nie są nasze. Takie przyzwyczajenie może okazać się początkiem problemów, od których nie jest łatwo się uwolnić.