KNF ogłasza nabór do piaskownicy regulacyjnej

W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła nabór do tzw. sandboksu regulacyjnego. Do programu mogą dołączyć startupy, które chcą sprawdzić swoje rozwiązania biznesowe i otrzymać licencje, umożliwiające działalność na regulowanym rynku finansowym. Co istotne, w sandboksie mogą wziąć udział także duże podmioty, które działają od dłuższego czasu.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego ogłosił również konkurs na operatorów piaskownicy regulacyjnej. Uczestniczyć mogą banki, fundacje i organizacje pozarządowe. Co istotne, operatorzy nie pobiorą od startapów opłat. Korzyścią będzie pakiet udziałów w fintechu.

Kto może zostać operatorem?

Warto podkreślić, że operator, musi spełnić warunki w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności. Co więcej, w celu uzyskania od KNF odpowiednich zezwoleń powinien przedstawić plan szkoleń w zakresie wsparcia merytorycznego dla podmiotów uczestniczących – z ekonomii, prawa i zarządzania. Operator musi też posiadać wyspecjalizowaną kadrę – zwłaszcza specjalistów z doświadczeniem w instytucjach nadzorowanych.

Środowiska testowe dla operatorów mogą mieć formę wirtualną. Akceptowalne będą systemy imitujące zachowania rynkowe, jak również w pełni realne. W przypadku działań rzeczywistych, środki finansowe powinny pochodzić od operatora lub start-upu.

W listopadzie KNF ogłosi plan działania piaskownicy regulacyjnej 2.0 Natomiast w grudniu KNF planuje przeprowadzić nabór startupów do sandboksu. Pierwsze testy ruszą w 2019 roku. Liczba operatów jest nieograniczona. Następny nabór w przyszłym roku.