Kim jest nowy właściciel spółki Aoram?

W spółce Aoram, która jest największym akcjonariuszem Skarbiec Holdingu (33 proc. akcji), doszło do kolejnej zmiany właściciela, trzeciej w ciągu roku. Obecnie zarządza nią tajemniczy fundusz Vendo FIZAN, wcześniej tę funkcję pełniły: ogólnopolski deweloper mieszkaniowy Murapol oraz Trigon Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Czy ciągłe roszady właścicielskie mogą wpłynąć w negatywny sposób na tysiące inwestycji Polaków, którymi zarządza Skarbiec TFI? Tę sprawę postanowiła przeanalizować Komisja Nadzoru Finansowego. Według informacji “Pulsu Biznesu” kilka dni temu domy maklerskie otrzymały od KNF oficjalne pisma z zapytaniem, czy prowadzą rachunki dla spółek: Perła — Browary Lubelskie i Lubelski Chmiel Investment.

Niestety, na razie nie znamy żadnych szczegółów na ten temat jednak może mieć to jakiś związek ze śledztwem dziennikarzy “PB”, którzy dotarli do dokumentów, wskazujących, że kilkanaście dni przed transakcją jedynym inwestorem w funduszu Vendo była spółka Lubelski Chmiel Investment.

Jaką na tę sprawę zareagowały banki?

Niepokojąca sytuację w Skarbiec TFI obserwują również banki, które zajmują się dystrybucją jego funduszy. Santander Bank Polska wypowiedział już towarzystwu umowę. ING Bank Śląski czeka na rezultaty procesu due dilligence Skarbca w zakresie współpracy. mBank wymaga reakcji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast BNP Paribas nie komentuje tej sprawy.