ZBP popiera: należy unikać korzystania z gotówki i wizyt w banku

Związek Banków Polskich popiera apel Komisji Nadzoru Finansowego. Choć Narodowy Bank Polski będzie poddawać trafiające do niego banknoty dwutygodniowej kwarantannie, a następnie odkażać je w wysokiej temperaturze, co najmniej 150 stopni Celsjusza, należy unikać korzystania z papierowych pieniędzy. Jeżeli to możliwe, powinniśmy także ograniczyć wizyty w banku.

W serwisie bankowości elektronicznej, w bankowości mobilnej, a także przez infolinię można wykonać większość czynności bankowych, również założyć konto bankowe czy wziąć kredyt gotówkowy. To szybszy, a obecnie również dużo bezpieczniejszy sposób korzystania z produktów bankowych.

Część placówek bankowych nieczynna

Pandemia koronawirusa doprowadziła do konieczności ograniczenia działalności centrów handlowych, restauracji, klubów, barów i kasyn. Restrykcje nie dotyczą sklepów spożywczych i banków, mimo to część placówek bankowych jest nieczynna. Na taki krok zdecydowały się m.in. banki Pekao, ING Bank Śląski oraz Santander Bank Polska. Niektóre oddziały zostały wyłączone z obsługi, inne działają krócej. Banki chcą w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo klientów i pracowników placówek. Informacje na temat wprowadzonych zmian znajdziemy na stronach internetowych banków.

Sektor bankowy przyspieszył również prace związane ze zwiększeniem limitu płatności bez PIN. KNF już w środę 11 marca zwróciła się do NBP z prośbą o jak najszybsze podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych. Z takim samym apelem wystąpił minister finansów. Nie jest to możliwe natychmiast, ponieważ w Polsce jest prawie 700 tysięcy terminali do płatności zbliżeniowych i każde z tych urządzeń należy dostosować do nowego limitu.