Idea Bank i Getin Noble tracą na wartości

Od otwarcia sesji w poniedziałek Idea Bank, Getin Noble i Getin Holding zaliczyły spadek kursów. W najgorszej sytuacji znalazł się Idea Bank oraz Getin Noble. Ich akcje odnotowały rekordowe minimum. Idea Bank stracił 28,5% notowań w jeden dzień. Od roku akcje spółki spadły aż o 80%. Z kolei akcje Getin Holding staniały o 23,1%, a Getin Noble o 13,8%.

Łączna kapitalizacja spółek od kwietnia 2015 roku, kiedy pierwsza z nich weszła na Giełdę Papierów Wartościowych, zmniejszyła się w sumie o 83,6%. Nominalny spadek łącznej wartości tych spółek wynosi aż 7,3 mld zł.

Kłopoty imperium następstwem afery GetBack

Co jest powodem wyprzedaży akcji spółek finansowych Leszka Czarneckiego? Do kłopotów miliardera przyczyniła się afera GetBack. Spółka Idea Bank sprzedawała obligacje windykatora, choć teoretycznie nie miała do tego prawa. W piątek Idea Bank poinformował o dokonaniu odpisów na łączną kwotę 190 mln zł i utworzeniu rezerwy na potencjalne roszczenia klientów z racji udziału emitenta w procesie oferowania obligacji GetBack w wysokości 128 mln zł. Ogromne odpisy i rezerwy niewątpliwie będą mieć wpływ na wyniki za II kwartał 2018 roku.

Jeszcze w maju miliarder przekonywał, że jego banki będą zyskowne. W lipcu z kolei planował konsolidację banków Idea Banku i Getin Noble. Jeżeli kursy akcji jego spółek nie odbiją, pozycja Czarneckiego na liście najbogatszych Polaków zdecydowanie spadnie, a on sam z miliardera stanie się „jedynie” milionerem.

Getin Noble i Idea Bank. Decyzja w sprawie połączenia banków w IV kwartale 2018

Informacja na temat przygotowań do połączenia dwóch banków – Getin Noble Bank i Idea Bank została podana na początku sierpnia. Ze słów Tobiasza Burego, prezesa zarządu Idea Bank, wynika że decyzja nie jest jeszcze podjęta. Bury poinformował PAP, że obecnie analizowana jest celowość połączenia obu banków. Decyzja o ewentualnym połączeniu banków zostanie podjęta w IV kwartale 2018 roku.

Bury zaznacza także, że trwa także analiza modelu połączenia Idea Banku z GNB. Dodał także, że zarząd czeka na zapewnienie o zasadności połączenia obu banków. Leszek Czarnecki oczekuje, że połączenie Getin Noble i Idea Banku spowoduje wyższy zysk. Priorytetem inwestora banków jest zwiększenie potencjału sprzedażowego. Z tego powodu zależy mu na współpracy obu banków przy ustalaniu kosztów i sprzedaży produktów.

Ewentualna fuzja banków nie wpłynęłaby znacząco na obecną sytuację na rynku bankowym. Dzisiaj głównym graczami jest sześć instytucji: PKO Bank Polski, Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski oraz BNP Paribas. Będziemy obserwować sytuację, jednak nawet po konsolidacji banki nie mają szans na ścisłą czołówkę – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.