Na zlecenie jednej z czołowych firm pożyczkowych Optima, która jest nie tylko jednym z liderów na rynku firm pożyczek stacjonarnych, ale również właścicielem OK Money oraz Kyzoo, zostało przeprowadzone badanie wśród jej klientów. Badanie miało na celu ustalić, kim są osoby, które szukają pożyczek w sferze poza bankowej.

Kobiety pożyczają częściej

Pierwszy wniosek jaki możemy wysunąć, to ten, że pożyczki  statystycznie częściej biorą kobiety. Aż 63% klientów sektora poza bankowego to przedstawicielki płci pięknej. Nie dziwi więc fakt powstania oferty pożyczkowej skierowanej tylko do kobiet, jaką jest Kobieta z Kasą. Kolejnym aspektem, jaki został zbadany, jest wiek pożyczkobiorców. Tu duże znaczenie ma fakt, że badanie zostało przeprowadzone wśród klientów pożyczek sprzedawanych przez doradców – gdzie ponad 56% klientów jest starszych niż 50 lat. Osoby do 30. Roku życia stanowią tylko 10%. Sytuacja ta zupełnie inaczej wygląda w segmencie chwilówek online, z pewnością wynika to z dużo większego dostępu do internetu wśród osób młodych.

Wykształcenie klientów chwilówek

Jeśli chodzi o poziom wykształcenia pożyczkobiorców, to prawie połowa ma wykształcenie średnie, prawie 1/3 skończyła zawodówkę, a 15% studia wyższe. Badanie pokazuje, że najtrudniej dostać pożyczkę niebankową z wykształcenie podstawowym. Zapewne wynika to z niższego scoringu dla  takich osób, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia przez nie pracy jest dużo mniejsze, niż osób  z wykształceniem przygotowującym do konkretnego zawodu.

Biedniejsi pożyczają częściej?

Ponad połowa pożyczkobiorców ocenia, że żyje na średnim poziomie. To subiektywna ocena, ponieważ  nie jest ona poparta liczbami, które by dokładnie zobrazowały, ile zarabiają klienci firm pożyczkowych.  Niemniej mniejszość klientów deklaruje, że żyje za zarobione pieniądze skromnie. 9% klientów twierdzi, że zarabia i żyje dobrze, zapewne pożyczki poza bankowe, biorą z wygody, aby nie  przechodzić długotrwałego procesu weryfikacji w banku. Optima zbadała również, jaka jest liczba osób w gospodarstwie domowym. Prawie 1/3 osób to  gospodarstwa dwuosobowe, a 26% single. Pokazuje to jednoznacznie, że poza bankami pożyczają osoby bez dzieci, zaspokajając potrzeby poza rodzinne. 42% klientów pożyczek bez BIK ma rodzinę i dzieci na utrzymaniu.

Na co przeznaczamy pieniądze z chwilówek

Statystyki pokazują, że klienci firm pożyczkowych są standardowym przekrojem społeczeństwa. Nie jest to produkt zarezerwowany dla najbiedniejszych, ponieważ większość pożyczkobiorców ocenia swój poziom życia powyżej średniej. Co ciekawe, pożyczki biorą w większości osoby nieposiadające dzieci, finansując z pożyczki swoje przyjemności takie jak zakupy, wycieczki, hobby, co jest pozytywnym sygnałem, że chwilówki służą głównie wspomaganiu domowego budżetu, a nie finansowaniu w momentach kryzysowych.