Czym jest poręczenie pożyczki?

Poręczenie pożyczki, tak samo jak poręczenie kredytu gotówkowego, jest zobowiązaniem żyranta względem wierzyciela do spłacenia długu. Dochodzi do takiej konieczności, jeśli wierzyciel nie był w stanie tego zrobić. Dlatego w umowie poręczenia powinny zostać wymienione nie tylko osoby pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Wymagane jest również wskazanie przez pożyczkobiorcę nazwiska poręczyciela, zwanego też gwarantem. W chwili podpisania umowy staje się współdłużnikiem solidarnym.

Z ofertą poręczenia pożyczki możemy się spotkać np. w firmie Rapida Money. Dla pożyczkodawcy nie ma znaczenia historia kredytowa klienta. Nawet jeśli w przeszłości nie byliśmy rzetelnymi pożyczkobiorcami, możemy złożyć wniosek. Droga do uzyskania dodatkowych środków z instytucji pozabankowych nie jest przed nami zamknięta. Mamy szansę starać się nawet o 25 000 zł, które otrzymamy w ciągu 24 godzin. Podstawowym wymogiem jest posiadanie gwaranta. Nie musimy obawiać się ukrytych kosztów, a wszelkie szczegóły na temat proponowanego produktu znajdziemy na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Czy poręczyciel odpowiada za cały dług?

Wraz z poręczeniem pożyczki, gwarant przyjmuje na siebie wynikające z tego skutki. Co to oznacza? Jest zmuszony pokryć płatności, których pożyczkobiorca nie uregulował z powodu pogorszenia się jego sytuacji finansowej. Czy poręczyciel odpowiada za cały dług? Wszystko zależy od początkowych ustaleń. Poręczenie może być ustanowione tylko na część długu albo do jego konkretnej wartości. Decyzja jest podejmowana już na początku starań o pożyczkę z poręczycielem. Pożyczkobiorca w porozumieniu z ustanowionym w umowie gwarantem określa, za jaką kwotę będzie on odpowiadać.

Co istotne, możemy ograniczyć nie tylko wysokość zaległości finansowych, ale również czas trwania poręczenia. Kiedy minie ustalony termin, poręczyciel przestanie ponosić odpowiedzialność za zadłużenie pożyczkobiorcy. To doskonała możliwość dla osób, które zostały poproszone o poręczenie, ale nie są pewne, czy w dalekiej przyszłości nadal będą zdolne do utrzymania swojej obietnicy.

Ale czy w ogóle powinniśmy się zgadzać na wyświadczenie takiej przysługi? Na pewno nie w każdej sytuacji jest to wskazane. Poręczenie może wpływać na naszą zdolność kredytową, dlatego warto dokładnie przemyśleć każdą decyzję, która dotyczy naszych finansów.

Poręczenie pożyczki a zdolność kredytowa

Poręczenie pożyczki nie zawsze jest wskazane. Szczególnie, kiedy w niedługim czasie sami planujemy starać się o dodatkowe środki. Dlaczego powinniśmy odmówić? Bycie żyrantem obciąża nas w takim samym stopniu, jak standardowy kredyt czy pożyczka. Dopóki zobowiązanie, które poręczamy, nie zostanie spłacone, nasza zdolność kredytowa będzie niższa. Możemy w prosty sposób ją oszacować, korzystając z darmowych kalkulatorów dostępnych na wielu stronach internetowych.

Po wyliczeniu zdolności pożyczkowej będziemy wiedzieć, jak naszą sytuację finansową postrzegają instytucje pozabankowe. Jeśli sami widzimy, że otrzymujemy zbyt małe dochody w porównaniu do wydatków, lepiej będzie poczekać z pożyczką. Tym bardziej, gdy poręczamy czyjeś zobowiązanie i nasze finanse są przez to dodatkowo obciążone. W takim przypadku nie powinniśmy się zdziwić, że pożyczkodawca odrzucił nasz wniosek. Ponowne aplikowanie o pożyczkę będzie miało sens dopiero wtedy, gdy poręczane zobowiązanie będzie uregulowane. Może się okazać, że stracimy przez to dużo cennego czasu, a chcieliśmy zacząć remont albo wymienić pralkę, która zbyt często odmawia współpracy.

Plany finansowe a poręczenie pożyczki

Nie powinniśmy też poręczać pożyczki, jeśli mamy podejrzenia, że osoba, która nas o to prosi, jest klientem podwyższonego ryzyka. Tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, czy pożyczkobiorca na pewno spłaci swój dług. Może być naszym najlepszym przyjacielem, ale kiedy wpadnie w kłopoty finansowe, wzajemne relacje psują się z dnia na dzień. W sytuacji, gdy w grę wchodzą pieniądze, przyjaźń schodzi na dalszy plan. Pożyczkobiorca nie będzie w stanie uregulować zobowiązania, a poręczyciel – mimo iż zdecydował się na zagwarantowanie pożyczki, nie sądził, że będzie zmuszony ją spłacać. Taka sytuacja rodzi wiele komplikacji, dlatego lepiej do niej nie dopuszczać.

Kiedy poręczyciel pożyczki musi spłacać dług?

Nie powinniśmy zatem zostawać poręczycielem i nie zwracać uwagi na różne okoliczności. Relacje między bliskimi osobami są bardzo istotne, ale nie można zawsze stawiać ich na pierwszym miejscu. Szczególnie wtedy, kiedy sami planujemy uzyskać dodatkowe środki i już sprawdzamy, z jakich elementów powinna się składać umowa o pożyczkę, aby nie budziła naszych wątpliwości. Będąc zmuszonym do spłaty cudzego długu, nasze plany zejdą na dalszy plan.
Jako poręczyciele jesteśmy odpowiedzialni za dług w momencie, gdy dłużnik spóźnia się ze spłatą świadczenia. O tym fakcie powinien nas poinformować wierzyciel, w przeciwnym razie poniesie odpowiedzialność za szkodę poręczyciela, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego. Kiedy otrzymamy wiadomość o opóźnieniu pożyczkobiorcy, jedynym wyjściem dla nas – pozwalającym zadbać o własną wiarygodność płatniczą – jest terminowa spłata. W przeciwnym razie sami się zadłużymy i stracimy możliwość starania się o dodatkowe środki.

Poręczanie i edukowanie

Przy pożyczaniu warto korzystać z rankingów chwilówek i podpowiedzi, jakich udzielają nam serwisy internetowe. Znajdziemy tam wiele wskazówek i bardzo atrakcyjne pożyczki online. Również poręczając musimy posiadać odpowiednią wiedzę. W przeciwnym razie możemy napotkać wiele komplikacji, które utrudnią nam zarządzanie własnym budżetem w przyszłości. Wiedząc, kiedy nie zgadzać się na poręczenie pożyczki, będziemy mogli podejmować świadome decyzje i rozsądnie dokonywać wyborów finansowych.

”Nie każdy gwarant do końca zdaje sobie sprawę z obowiązku, który będzie na nim spoczywać, jeśli zdecyduje się na poręczenie komuś pożyczki. Dlatego powinniśmy być w pełni świadomi i poręczać kredyty oraz pożyczki jedynie w sytuacji, gdy mamy pewność, że sami nie będziemy potrzebować takiego wsparcia.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.