Raty miesięczne

Zgodnie z nazwą, ten system regulowania pożyczki pozwala rozłożyć należność na raty, które spłaca się raz w miesiącu. Termin może być z góry narzucony lub pożyczkodawca może dać nam wybór, do którego dnia miesiąca powinniśmy dokonać opłaty. Firmy pożyczkowe najczęściej oferują podział zobowiązania na co najmniej 3 miesiące. Wyjątkiem jest Asa Kredyt gdzie minimalny okres spłaty to 6 miesięcy oraz ekredycik.pl, który wymaga, aby pożyczka była regulowana przez co najmniej 12 miesięcy. Jeśli chodzi o maksymalną liczbę rat, to w zależności od oferowanej kwoty, mogą one wynosić do 72 rat. Tak długi okres spłaty dostępny jest na Motopozyczka.pl, gdzie zobowiązania rzędu nawet 10 tys. zł są udzielane pod zastaw samochodu lub na zakup pojazdu. Z kolei Optima.pl, która oferuje od 700 zł do 6 tys. zł, nie daje swoim klientom możliwości wyboru czasu, przez który chcą oddawać należność. Firma do każdej pożyczki stosuje podział na 12 równych miesięcznych rat. Kwoty dostępne w ramach pożyczek z miesięcznym systemem spłaty zaczynają się zwykle od 500 zł. Oprócz Motopozyczka.pl, Zaimo i Takto Finanse (wszystkie oferują pożyczki do 10 tys. zł), najwięcej, bo 9 tys. zł, dostaniemy w Profi Credit. O 7,5 tys. zł można aplikować w Hapipożyczki, gdzie zobowiązanie można spłacać w dogodnych ratach (od 3 do 24 miesięcy).

Raty tygodniowe

W tym przypadku poszczególne raty pożyczki musimy zwracać co tydzień. Aktualnie taki system spłaty pożyczki oferuje Provident. Marka działająca na polskim rynku finansowym od 18 lat proponuje zobowiązania standardowe lub z obsługą domową – zarówno składanie wniosku, jak również regulowanie należności odbywa się w miejscu zamieszkania klienta. W ofercie Providenta znajdziemy pożyczki od 300 do nawet 10 tys. zł, które można podzielić na raty spłacane przez 30, 45, 60, 75 lub 90 tygodni.

Jaki system spłaty pożyczki wybrać?

Wybór zależy od naszych możliwości finansowych i samodyscypliny. Jeśli jesteś tradycjonalistą, masz stałą pensję wypłacaną raz w miesiącu w konkretnym terminie i rzetelnie spłacasz inne zobowiązania, możesz wybrać opcję rat miesięcznych. Oddając pożyczkę w ten sposób łatwiej też będzie ci rozplanować inne wydatki. W przypadku gdy wolisz zwracać należność w niewielich kwotach lub zdarza Ci się przekraczać termin opłacania rachunków na skutek zwykłego zapominalstwa, wówczas dobrym wyborem będą raty tygodniowe. To rozwiązanie zda też egzamin gdy np. w Twojej firmie stosuje się tzw. tygodniówkę.