Wcześniejsza spłata pożyczki

Możliwość wcześniejszej spłaty to jeden z głównych sposobów na obniżenie kosztów chwilówki, gdyż pozwala zaoszczędzić na odsetkach naliczanych za okres pozostały do terminu spłaty wyznaczonego w umowie. Na przykład, jeśli braliśmy pożyczkę na 30 dni, a już po 20 dniach jesteśmy w stanie oddać należność, to całkowity koszt zobowiązania zostanie pomniejszony o odsetki za 10 dni. Na to rozwiązanie warto się zdecydować, gdyż wcześniejsza spłata pożyczki nie jest obciążona dodatkowymi opłatami.

Krótki okres spłaty

Zwykle im wyższą kwotę pożyczamy, tym więcej czasu powinniśmy sobie dać na jej zwrot. Jednak gdy nasze zobowiązanie jest stosunkowo niskie – do 500 zł – warto rozważyć jego oddanie w 15, a nie 30 dni. Tym bardziej, jeśli termin spłaty przypadałby w okolicach wypłaty wynagrodzenia. Uregulowanie należności powinno być priorytetem, dlatego nigdy go nie odkładajmy, bo możemy o nim zapomnieć. A przeoczenie daty spłaty pożyczki może nas sporo kosztować. Już sam monit w postaci SMS-a, listu poleconego czy rozmowy z przedstawicielem firmy pożyczkowej może nas kosztować od 5 do nawet 25 zł.

Darmowa pożyczka

Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z usług sektora pozabankowego, warto przyjrzeć się ofertom firm, które proponują darmową pożyczkę. Nowi klienci mogą pożyczyć nawet do 1600 zł (Vivus) i po miesiącu oddać taką samą kwotę, jaka została im wypłacona.

Rzetelność popłaca

Programy lojalnościowe to kolejny sposobów na redukcję kosztów pożyczki. Jednak, aby móc zaoszczędzić na byciu lojalnym klientem, trzeba najpierw spłacić co najmniej jedno zobowiązanie. Ważne, aby dokonać tego w ustalonym terminie. Za rzetelność może nam zostać przyznany rabat na kolejną pożyczkę. Taki system nagradzania stosuje Netcredit, z tym, że jest on oferowany dopiero od drugiego zobowiązania. Lojalność pozwala uzyskać od 5 do 50 proc. zniżnki na koszty prowizji. Ponadto firma oferuje 30 proc. rabatu urodzinowego (obowiązuje dzień przed urodzinami, w dzień urodzin i dzień po nich). System premii stosuje również Smart pożyczka. Pożyczając po raz trzeci lub czwarty do 1500 zł, zyskujemy status Srebrnego Klienta, co upoważnia nas do 10 proc. zniżki. Piąta i szósta pożyczka do 2000 zł wiąże się z 15 proc. obniżką jej kosztów, a jako VIP Klient, przy 7. i kolejnej pożyczce na nie więcej niż 2500 zł rabat wynosi 20 proc.

Promocje pożyczek

Nowi klieci także mają szansę zaoszczędzić na dodatkowym finansowaniu. Na przykład aplikując o pożyczkę na raty w Asa Kredyt i potwierdzając dane osobowe poprzez swoje konto na Facebooku, można zyskać 10 zł. Z kolei ViaSMS organizuje „Szczęsliwe środy”, kiedy to koszt pożyczki można obniżyć o 50 proc.