IX Kongres Antyfraudowy – jaką tematykę podejmie tym razem?

Regularnie organizowany i coraz popularniejszy Kongres Antyfraudowy zajmuje się problemem wyłudzeń – fraudów na rynku finansowym. Eksperci sektora finansowego, który jest szczególnie narażony na nadużycia ze strony klientów, pracowników i podmiotów zewnętrznych, starają się ciągle szukać rozwiązań przeciwdziałania temu zjawisku przez instytucje finansowe. Odpowiedzialnym za organizację Kongresu jest KPF, która zorganizowała IV Kongres Pośrednictwa Finansowego.

Dlatego też Kongres Antyfraudowy jest nastawiony na praktyczne rozwiązania. Wiedza zdobyta podczas prelekcji i wymiany doświadczeń między ekspertami z różnych instytucji finansowych ma uczyć, jak m.in. szybko identyfikować wyłudzenia oraz jakie narzędzia stosować w walce z fraudami. Każda edycja kongresu skupia się w szczególności na konkretnej gałęzi wyłudzeń. IX edycja podzieliła podejmowane tematy na trzy główne panele:

 1. Cyberbezpieczeństwo i cyberzagrożenia – trendy i prognozy.
 2. Czy nowe technologie mogą zastąpić człowieka w wykrywaniu i przeciwdziałaniu nadużyciom?
 3. Socjotechnika wyłudzeń.

IX Kongres Antyfraudowy – program wydarzenia

W trakcie pierwszego panelu pt. “Cyberbezpieczeństwo i cyberzagrożenia – trendy i prognozy” zostaną poruszone takie tematy jak:

 • źródło informacji o fraudach – czyli darknet,
 • ważne informacje dla przedstawicieli sektora finansowego, czyli to, jak instytucje finansowe mogą się bronić przed atakiem oraz w jaki sposób analizować dane aby wykryć niebezpieczeństwo,
 • ataki sieciowe, ransomware – kilka słów o tym, czy każdy może „kupić” wirusa.

Nie zabraknie też wprowadzenia merytorycznego (Jacek Wiśniewski, radca prawny i doradca podatkowy), czyli wyjaśnienia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i innych regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Podczas kolejnych dwóch paneli zostaną poruszone tematy sztucznej inteligencji oraz AI` jako możliwej metody walki z nadużyciami. Ponadto przedyskutowana zostanie moralność finansowa Polaków w kontekście socjotechniki wyłudzeń. Zostanie poruszona więc też praktyczna, psychologiczna strona wyłudzeń. W dyskusji na ten temat weźmie udział kilku ekspertów:

 • Maciej Czapski, Dyrektor Zarządzający Obszarem Ryzyka i Należności, Idea Getin Leasing S.A.,
 • Michał Czuma, Właściciel MC Consulting
 • Marcin Daszkiewicz, Regionalny Kierownik ds. Zapobiegania Stratom, Provident Polska S.A.
 • dr Piotr Majewski, Instytut Finansów, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
 • Agnieszka Przerwa, Dyrektora Działu Prawnego, Vindix S.A.

Kongres Antyfraudowy – dla kogo?

Wydarzenie kierowane jest do:

 • sektora bankowego,
 • sektora leasingowego,
 • ubezpieczeniowego,
 • SKOKów,
 • telekomów,
 • przedstawicieli niebankowego sektora pożyczkowego.

Żeby wziąć udział w IX Kongresie Antyfraudowym należy zarejestrować się na stronie wydarzenia. Od 5 października koszt wzięcia udział w kongresie wynosi 990 zł/os. netto + VAT. Uczestnicy poprzedniej edycji Kongresu otrzymują 5 proc. rabatu. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Pożyczkaportal.pl.

IX Kongres Antyfraudowy odbędzie się 24 października w Hotelu Marriott w Warszawie. Początek wydarzenia o godz. 9.25. Oficjalne otwarcie kongresu poprowadzą dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF oraz Mariusz Witalis, Partner EY.

Warto brać udział w wydarzeniach takich jak Kongres Antyfraudowy, ponieważ nic nie zastąpi wzajemnej wymiany doświadczeń, a wiadomo, że bezpieczeństwo w branży finansowej jest priorytetem. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać cyberatakom i cyberoszustwom, a także jak sprawnie działać, kiedy już do nich dojdzie — komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pożyczkaportal.pl.