Finanse w Internecie

Spotkanie rozpoczął panel z udziałem przedstawicieli Bankier.pl, Bancovo, Q Value, Open Finance oraz Fines SA. Uczestnicy panelu zgodzili się ze stwierdzeniem, że w prowadzonej przez nich działalności niepodważalnie widać wpływ i obecność fintechów. Firmy z sektora fintech nie powinny jednak stanowić dla nich konkurencji, lecz być szansą na szybką i sprawną adaptację dostępnych narzędzi w prowadzonych przez siebie, kanałach sprzedaży. Niemożliwym jest bowiem całkowite wyłączenie z procesów sprzedażowych, czynnika ludzkiego, zwłaszcza przy niektórych produktach finansowych takich jak kredyty hipoteczne bądź inwestycje.

Przedstawiciele banków biorący udział w drugim panelu podkreślili jednak ważność robotyzacji procesów. Arkadiusz Cempura (Dyrektor Departamentu Bankowości Codziennej Euro Bank S.A.) podkreślił, że w znacznej części procesów już dziś pracą robotów zarządza inny robot, co podkreśla ważność i nieuchronność zmian. Co warto pamiętać, a co podkreślił Krzysztof Nawelski (Dyrektor ds. Innowacji w Departamencie Strategii i Innowacji Santander Consumer Bank S.A.) banki to niespełna 200 różnych procesów i oprogramowań, w których wdrożenie nowego rozwiązania wymaga dużego nakładu pracy i czasu, a wyłączenie tych dwóch czynników nie jest obecnie możliwe. W panelu wziął również udział Marcin Sikora, Head of Sales and Marketing w Grupie Loando.

Fintech a rynek ubezpieczeń

Kolejny panel dotyczył wpływu fintechów na rynek ubezpieczeń. Wniosek jaki wyciągnęli paneliści po zawziętej debacie to fakt, iż na dzień dzisiejszy branży InsurTech jest bardzo ciężko się przebić ze względy na dość skomplikowany produkt, jakim są ubezpieczenia. Nie bez znaczenia funkcjonuje w branży zjawisko jakim jest „paradoks ubezpieczeń”.

W panelu udział wzięli m.in.:

  • Cezary Świerszcz (CEO, Prezes Zarządu, Bacca),
  • Piotr Kunce (Dyrektor ds. Kluczowych Klientów, MetLife),
  • Ewa Adaszyńska (Dyrektor Marketingu i PR, Open Brokers).

II edycja Targów Fintech we Wrocławiu za nami

Fintech sektora instytucji pożyczkowych

Panel poświęcony fintechom w sektorze instytucji pożyczkowych rozpoczęła teza rzucona przez moderatora, Artura Więckowskiego (ekspert chwilowo.pl), który stwierdził, że „rynek pożyczkowy chyba się zatrzymał i nie ma nic nowego do zaoferowania”. Liczne raporty i dane z firm mogłyby potwierdzać tę tezę, a firmy pożyczkowe powinny w znacznym stopniu skupić się na rozbudowaniu swej oferty produktowej.

Jednym z pomysłów, jaki podsunął Sławomir Grzelczak (Wiceprezes Zarządu, Biuro Informacji Kredytowej) była pożyczka kontekstowa udzielana w popularnej grze internetowej Counter-Strike. Wiceprezes Zarządu BIK największe możliwości w rozwoju sprzedaży upatruje w produktach kredytowych.

II edycja Targów Fintech we Wrocławiu za nami

Windykacje coraz bardziej online

Jak zgodnie zauważyli uczestnicy debaty, windykacja również coraz bardziej przybiera formę online. Dłużnicy, którzy zaciągnęli zobowiązanie przez Internet, wolą je regulować oraz kontaktować się tą samą drogą, a kontakt innymi kanałami jest niemalże bezskuteczny. Paneliści zwracają również uwagę na coraz większe znaczenie internetowych giełd wierzytelności, które mają coraz większy wpływ na dłużników, które starają się ominąć obowiązek spłaty zobowiązania. Markus Marcinkiewicz (Zawodowy Windykator) zaakcentował brak jakichkolwiek postępów nad legislacją obowiązującego prawa. Podkreśla również szereg możliwości jakie daje internetowa windykacja, jednak brak regulacji prawnych znacznie ogranicza możliwości ich wykorzystania.

Przedsiębiorca – klient fintechu

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa to motor napędowy branży fintech? Jak podkreśla Michał Pawlik (CEO, SMEO), który na co dzień zajmuje się dostarczaniem rozwiązań finansujących przedsiębiorcę – zdecydowanie tak. Rację przyznał mu również Dominik Ciula (Aasa Polska) oraz Wojciech Kazimierski (LeaseLink).

Z perspektywy obu marek, najważniejsze jest zapewnienie wysokiej jakości oraz implementacja nowych pod względem technologii, rozwiązań, które skutecznie ułatwią przedsiębiorcom pozyskiwanie środków finansowych na dalszy rozwój swej działalności.

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa to motor napędowy branży fintech? Jak podkreśla Michał Pawlik (CEO, SMEO), który na co dzień zajmuje się dostarczaniem rozwiązań finansujących przedsiębiorcę – zdecydowanie tak. Rację przyznał mu również Dominik Ciula (Aasa Polska) oraz oraz Wojciech Kazimierski (LeaseLink).

III edycja Targów Fintech za rok

Spotkanie, jak co roku, zakończyło się rejsem fintechowym statkiem gdzie uczestnicy mogli kontynuować rozmowy na poruszone podczas konferencji, tematy. Targi uświetnił również Rysiek Loando, który integrował uczestników targów oraz wykonywał pamiątkowe zdjęcia.

II edycja Targów Fintech we Wrocławiu za nami

Kolejna edycja Targów Usług i Produktów Rynku Fintech planowana jest na czerwiec 2019 roku. Organizatorzy już dziś serdecznie zapraszają do udziału w kolejnej edycji spotkania.

„Z roku na rok Targi Fintech cieszą się coraz większą popularnością. Jesteśmy ich aktywnym uczestnikiem i widzimy, jak prężnie rozwija się ta inicjatywa, a grono prelegentów i gości nieustannie się poszerza. Z nieukrywaną ciekawością czekamy na kolejną edycję Targów Fintech”- komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.