Poznaj swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa określa, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie, jakie chcemy zaciągnąć, w określonym terminie. W dużej mierze nasza wiarygodność, bo tak nazywana jest również zdolność kredytowa, decyduje o tym czy i w jakiej wysokości instytucja finansowa zdecyduje się udzielić nam pożyczki online. Jest ona określana na podstawie kilku czynników i każdy pożyczkodawca ma swój sposób na jej ocenę. Poprzez takie zróżnicowanie przytrafiają się sytuacje, w których ubiegający się o pożyczkę klient w jednej instytucji ją uzyska, a w innej spotka się z odmową.

Od czego zależy zdolność kredytowa? Niewątpliwie wpływa na nią dochód. Jednak uspokajamy – nie musi być on wysoki, lecz po prostu stały. Ilość osób, które przebywają na utrzymaniu wnioskującego, również nie jest bez znaczenia. Ważne dla pożyczkodawcy będą też inne zobowiązania, które zaciągnęliśmy, takie jak niespłacone kredyty, karty kredytowe, sprzęt AGD lub RTV na raty. Aby nigdy nie spotkać się z negatywną decyzją kredytową, warto wcześniej spróbować oszacować ją samodzielnie. Jeśli dowiemy się na jaką miesięczną ratę pożyczki nas stać, będziemy wnioskować o zobowiązanie, które nie sprawi nam trudności i nie nadszarpnie domowego budżetu.

Jak sprawdzić swoją obecność w bazach dłużników?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki warto upewnić się, czy nie figurujemy na listach baz dłużników. Pożyczkodawca na pewno w niektórych z nich skontroluje naszą obecność. Dlatego lepiej pomyśleć o tym zawczasu, by nie rozczarować się odmowną decyzją. Podpowiadamy, jak skontrolować samego siebie i jakie bazy dłużników przeszukać.

Jak sprawdzić siebie w KRD?

Jedną z baz dłużników, do której ma dostęp większość firm pożyczkowych jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić siebie w KRD? Uzyskanie informacji o naszej obecności w tym rejestrze jest bezpłatne. Wszystko, co musimy zrobić to zarejestrować się do systemu KRD. Następnie – wypełnić krótki formularz, załączyć skan dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości i pobrać raport. Uzyskany dokument poinformuje nas o ilości zobowiązań, liczbie wierzycieli oraz o dokładnym zadłużeniu.

Sprawdź bazę BIG Infomonitor

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie czy jesteśmy w BIG Infomonitor, ponieważ baza ta jest niezwykle istotna dla pożyczkodawców. Wskazuje, którzy potencjalni klienci utracili wiarygodność finansową i nie należy nawiązywać z nimi współpracy. Aby dokonać tutaj swojej weryfikacji, również musimy zarejestrować się w serwisie internetowym rejestru BIG. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku KRD, z tą różnicą, że darmowy raport możemy generować raz na 6 miesięcy. Jeśli chcemy sprawdzać stan naszego zadłużenia częściej, za każdym razem musimy zapłacić 6,50 zł.

Raport z Rejestru Dłużników ERIF

Inną bazą, z której warto pobrać raport o sobie, jest ERIF. Sprawdzenie w Rejestrze Dłużników ERIF jest analogiczne do dwóch poprzednich weryfikacji. Raport ERIF powie nam o wszystkich zadłużeniach, które mogą być przeszkodą na drodze do uzyskania nowego zobowiązania. Każdy odpowiedzialny pożyczkobiorca sprawdza swoją obecność w różnych rejestrach. Jest to darmowa operacja. Warto ją wykonać przynajmniej raz na pół roku, by sprawdzić, czy w wyniku zaciągania rozmaitych zobowiązań nic nam nie umknęło. Mogły pojawić się nieścisłości, które odbiją się dużym echem na naszej historii kredytowej. Powinno się więc systematycznie kontrolować raporty baz dłużników.

Problem ze spłatą zobowiązania? Nie dla rozsądnego klienta

Idealny klient instytucji pozabankowej nie opóźnia się z regulowaniem rat. Nie ma problemów ze spłatą należności, ponieważ jego decyzja o zadłużeniu była świadoma i odpowiedzialna, a co za tym idzie – dostosowana do potrzeb i możliwości. Wybór odpowiedniej oferty pożyczki procentuje w przyszłości i sprawia, że spłata pieniędzy nie stanowi dla nas kłopotu. Jeśli poznaliśmy już swoją zdolność kredytową, to nie rzucajmy się na głęboką wodę. Nie wybierajmy kwoty raty, która jest dla nas nieosiągalna i mocno obciążająca dla domowego budżetu. Lepiej wybrać dłuższy okres kredytowania i niższe miesięczne raty, ale należy mieć pewność, że podołamy regulowaniu należności. W innym wypadku rozwiązania problemu opóźnień w spłacie, jak na przykład przedłużenie spłaty pożyczki, mogą nas kosztować dużo więcej i negatywnie wpływać na historię kredytową.

Zarządzanie finansami – buduj pozytywną historię kredytową

Firmy pożyczkowe cenią klientów, którzy mądrze zarządzają swoimi finansami i posiadają pozytywną historię kredytową. Historię kredytową zdefiniować możemy jako historię naszych finansowych poczynań w zakresie zaciągania i regulowania pożyczek bądź kredytów. O historii kredytowej dowiemy się z baz dłużników, które powiedzą nam, jakie zobowiązania zaciągaliśmy i jak radziliśmy sobie z ich spłatą. Każdy odpowiedzialny pożyczkobiorca stara się regularnie spłacać wszelkie należności. Umiejętność terminowego uiszczania opłat daje sygnał pożyczkodawcy, że jesteśmy ludźmi zorganizowanymi i potrafimy sprawnie zarządzać swoim budżetem, a więc warto nam zaufać i powierzyć pieniądze.

”Świadomość obrazu idealnego klienta firmy pożyczkowej pozwoli nam dążyć do stworzenia takiego wizerunku swojej osoby w oczach pożyczkodawców. Najważniejsza jest nasza zdolność kredytową, dlatego starajmy się zawsze rozsądnie zarządzać naszym budżetem” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.