Przecena akcji Idea Banku

Spółki Leszka Czarneckiego spadły na środowej sesji o 20 proc. Mowa o Idea Banku, Getin Noble Bank, Open Finance i Getin Holding. Spadki są spowodowane aferą KNF oraz wpisem Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Warto odnotować, że to już druga strata banków Leszka Czarneckiego na GPW w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Co istotne, Idea Bank trafił na listę KNF z powodu działalności z lat 2016-18. W tym czasie bank świadczył usługi doradztwa finansowego bez wymaganych zezwoleń. Instytucja była również organem pośredniczącym w sprzedaży obligacji GetBack.

Bank oferuje lokaty na lepszy procent

Wpis Idea Banku na listę KNF jest sytuacją bez precedensu. W całej historii działalności nadzorcy, żaden bank na nią nie trafił. Co oznacza wpis dla klientów? Według zapewnień Banku,umieszczenie na liście ostrzeżeń publicznych nie wpłynie na jakość dostarczanych usług.

Również sama Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że Idea Bank reguluje zobowiązania w stosunku do klientów oraz wypełnia swoje ustawowe obowiązki wobec nadzorcy.

Bank w celu naprawienia strat wizerunkowych, podnosi oprocentowanie lokat terminowych. Nowe stawki dla lokat wyniosą:

  • Lokata Zawrotna: 3,8 proc. (dotychczas 3,5 proc.)
  • Lokata Beztroska: 3,9 proc. (dotychczas 2,4 proc.)
  • Wielki Procent: 3,2 proc. (dotychczas 3,2 proc.)

Idea Bank z obniżonym ratingiem

Strata Idea Banku w pierwszych miesiącach 2018 roku wyniosła 404,6 mln zł. Powód – pokłosie afery Getback oraz zwroty prowizji z polis inwestycyjnych UFK.

W celu poprawienia kondycji, Idea Bank sprzedaje 15 proc. akcji Idea Getin Leasing. Cena- 75 mln zł. Instytucja planuje ograniczyć koszty bieżące oraz zreorganizować strukturę sprzedaży produktów bankowych.

Ważne – na początku listopada agencja Eurorating obniżyła rating kredytowy dla Idea Banku z BB- do BB+.