Banki w reklamach kredytów gwarantują najniższą ratę czy najniższe oprocentowanie. Czy faktycznie obietnice mają pokrycie w rzeczywistości?

W reklamach banki kuszą nas różnymi promocjami, czasami oferują karencję w rozpoczęciu spłaty kredytu, dodatkową gotówkę, prezent rzeczowy, np. tablet, nawigację czy inny gadżet. Bywają też konkursy, w których nagrodą jest spłacenie wylosowanej osobie kredytu. Oczywiście wszystkie powyższe promocje bank może w prosty sposób wkalkulować sobie w koszt kredytu i odrobić to pobranych opłatach.

Gwarancja najniższej raty – czy banki na tym zyskują?

Inaczej sprawa wygląda z reklamami, które ostatnio pojawiają się w telewizji. Alior Bank oferuje gwarancję najniższej raty, zaś Millenium Bank gwarancję najniższego oprocentowania. Takie pomysły budzą duże wątpliwości, ponieważ gwarantując najniższą ratę bank zamyka sobie drogę do osiągania satysfakcjonujących zysków. A oprocentowanie zmienia się w związku z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, tak więc gwarantowanie najniższej jego wartości byłoby mocno nierozsądne. W takim razie gdzie jest haczyk?

Rata kredytu faktycznie najniższa?

Warunki promocji zawarte są w regulaminie, który na początku wyklucza część konkurencji, ponieważ Alior porównuje swoją ratę tylko z bankami, w których obowiązkowe jest ubezpieczenie kredytu. A np. w Raiffeisen Banku takiego ubezpieczenia nie ma, na koszt kredytu składa się tylko prowizja, tak więc w przypadku niższej raty klient nie dostanie rekompensaty. Aby rata została wyrównana do oferty konkurencji, klient musi również dostarczyć do banku formularz informacyjny wraz z pozytywną decyzją kredytową, wydaną przez obcy bank, wiadomo, że nie w każdym banku taką decyzję Otrzymamy. Odrzucony wniosek kredytowy natomiast zmniejsza naszą zdolność kredytową.

Gwarancja najniższego oprocentowania – realny zysk dla klienta?

Jeśli chodzi o gwarancję najniższego oprocentowania w Millenium Banku, to łatwo domyślić się, że oprocentowanie może stanowić tylko ułamek kosztów kredytu i stosując wysoką prowizję czy wysoki koszt ubezpieczenia, w prosty sposób można zrekompensować sobie niskie oprocentowanie kredytu gotówkowego. Warto też dodać, że na zgłoszenie wniosku o obniżenie oprocentowania klient ma 30 dni, jak podaje portal forsal.pl z takiej możliwości w Banku Millenium skorzystało aż… 7 osób.

Promocje kredytów w bankach

Różnego rodzaju promocje kredytów gotówkowych są na pewno warte śledzenia, na PozyczkaPortal.pl na bieżąco informujemy o najciekawszych promocjach, informujemy również o ich mocnych stronach, jak i kruczkach, haczykach, które są w nich ukryte. Pamiętajmy, że banki są spółkami akcyjnymi i ich nadrzędnym celem jest wypracowanie jak najwyższego zysku dla akcjonariuszy. Nie znaczy to jednak, że przed zaciągnięciem pożyczki nie warto poszukać najlepszej oferty. Na PozyczkaPortal.pl zrobimy to za Ciebie. Zapraszamy do działu kredyty gotówkowe, a jeśli już próbowaliście zaciągnąć kredyt i okazało się, że nie macie zdolności, rozwiązaniem są pożyczki ratalne bez BIK i KRD, które również porównujemy na naszym portalu.