Wartość udzielonych w 2017 roku pożyczek sięgnęła 45,9 mln zł

Badanie Głównego Urzędu Statystycznego dowodzi, że wartość udzielonych w roku 2017 kredytów i pożyczek wzrosła o 14,9 proc. Osobom fizycznym udzielono kredytów i pożyczek o łącznej wartości 38,486 mln zł. Jest to prawie 15 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przedsiębiorstwa z kolei zadłużyły się na 7,098 mln zł (wzrost o 17,8 proc.). Największy udział w wartości udzielonych kredytów i pożyczek miały kredyty hipoteczne (45,1 proc.) oraz pożyczki udzielone ze środków własnych (32 proc.).

W badaniu wzięło udział 257 placówek oferujących pożyczki zarówno z zasobów własnych, jak i ze współpracą z bankami. 63 ankietowane przedsiębiorstwa przyznają, że udzielanie pożyczek jest ich działalnością dominującą. Pośród badanych instytucji należy wyróżnić 40 spółek akcyjnych oraz 160 z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność w innej formie. Warto zaznaczyć, że większość firm pożyczkowych opiera swoją działalność o kapitał krajowy. To bardzo istotne, ponieważ pozwala budować wiarygodność i wzbudzać zaufanie klientów. Coraz częściej doceniamy produkty polskiego pochodzenia. Kapitałem zagranicznym może poszczycić się jedynie 55 spółek. W grupach kapitałowych znalazło się 58 przedsiębiorstw.

Różne formy zatrudnienia w firmach pożyczkowych

Według informacji pozyskanych przez GUS, 23 tysiące osób pracujących w instytucjach pożyczkowych zatrudnionych jest na umowę o pracę. Umową zlecenia, o dzieło czy agencyjną może pochwalić się aż 15 tysięcy pracowników. Nie będzie zaskoczeniem, że 8 tysięcy pracowników działa w takich przedsiębiorstwach na własny rachunek.

Firmy pożyczkowe  skierowały swoje usługi do blisko 5 200 klientów. Jest to prawie 15 procentowy wzrost liczby konsumentów w skali roku. Pożyczkobiorcy kierowali swoje zapytania do pracowników instytucji pożyczkowych zarówno przez internet, jak i telefonicznie. Najwięcej, bo aż 4 224 pożyczek i kredytów udzielono z czasem kredytowania sięgającym maksymalnie roku. Z tego 60,8 proc. stanowiły chwilówki.

Badanie GUS pokazało, że zaufanie Polaków do pożyczek wzrasta. To pokrzepiające i dające do myślenia. Miejmy nadzieję, że usługi oferowane przez coraz bardziej rozwijający się sektor fintech również przypadną konsumentom do gustu i z jeszcze większą swobodą skorzystają one z atrakcyjnych ofert pożyczkodawców – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.