Choć z jednej strony jesteśmy społeczeństwem, które chętnie korzysta z nowoczesnych rozwiązań finansowych, to z drugiej w naszym kraju wciąż zwiększa się ilość gotówki będącej w obiegu. Na koniec 2015r. jej wartość wyniosła, aż 150 mld. zł. Jak szacuje Narodowy Bank Polski cztery na pięć transakcji wykonano właśnie z użyciem gotówki.

Transakcje zbliżeniowe – polska liderem paypass

Tym bardziej zaskakuje więc informacja podana przez MasterCard, iż Polska jest w europejskiej czołówce pod względem ilości transakcji zbliżeniowych. Według tych danych w ciągu roku w naszym kraju liczba transakcji wykonanych kartą wzrosła o 40 proc.

Dane mówią więc same za siebie, Polacy kochają nowe technologie, ale i kochają gotówkę. To zapewne dlatego w naszym kraju powstają coraz to nowsze rozwiązania łączące jedno i drugie. Twórcy Gotówkomatu z pewnością zauważyli ten trend nieco wcześniej, gdyż system ten funkcjonuje już od ponad pół roku.

Gotówkomat z wyglądu przypomina bankomat, jednak jego zastosowanie jest nieco inne. Maszyna umożliwia pożyczenie dodatkowych środków, a także połączenie kilku kredytów w jeden, dzięki czemu możemy obniżyć kwoty naszych rat.

Rozszerzenie funkcjonalności gotówkomatu

Pomysłodawcom projektu jest Sylwia Witoszyńska, która zapowiada, że w planach jest rozszerzenie funkcjonalności Gotówkomatu. W najbliższej przyszłości maszyna ma umożliwiać konsumentom opłacanie rachunków oraz wykupowanie ubezpieczeń. Oferta ta jest tworzona z myślą o osobach , które nie darzą zaufaniem internetowych transakcji, jednak nie mają czasu na stanie w kolejkach na poczcie. Dzięki Gotówkomatom klient podczas zakupów w markecie będzie mógł gotówką opłacić wszystkie swoje rachunki.

Za inny przykład usługi łączącej w sobie nowoczesność i gotówkę jest możliwość przekazywania pieniędzy na odległość. Funkcję taką wprowadziła pod koniec 2015r. popularna sieć bankomatów i wpłatomatów – Euronet. Dzięki temu osoba, która nie posiada konta bankowego, bądź z innych względów nie chce z niego skorzystać, może w krótkim czasie odebrać środki jej przesłane. Do wypłaty pieniędzy przelanych za pośrednictwem Euronetu wystarczy numer pesel oraz telefon komórkowy, na który zostanie wysłany SMS z kodem. Proces wpłaty oraz wypłaty środków jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów z odebraniem pieniędzy.

Chętnie korzystamy z możliwości zaoszczędzenia czasu, nie chcemy jednak wszystkich swoich środków przekazywać do banków i wykonywać wyłącznie przelewów. To z pewnością dlatego nowe technologie umożliwiające wykonywanie transakcji gotówkowych są dobrze przyjmowane w Polsce.