Nie dojdzie do fuzji Pekao i Alior Banku

Od października 2017 roku spekulowano, że Pekao i Alior Bank połączą siły. Jak się jednak okazuje, do fuzji nie dojdzie. Wszystko przez brak porozumienia w sprawie warunków połączenia spółek, które miało przynieść dodatkową wartość dla akcjonariuszy Pekao.

Jak mówi Prezes PFR, Paweł Borys, banki nie określiły od razu swojego stanowiska i od momentu zgłoszenia pomysłu współpracy, trwały analizy potencjalnych korzyści dla obu stron. Polski Fundusz Rozwoju także nie podjął w tej sprawie głosu i czekał do momentu zakończenia negocjacji. Te obejmowały warunki finansowe transakcji, a także obecny moment cyklu gospodarczego, model biznesowy Aliora oraz zwiększoną zmienność rynków finansowych.

Akcje banków drożeją

Choć nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy w związku z planami fuzji banków, pierwsze korzyści decyzji już są widoczne. Ma to miejsce na giełdzie papierów wartościowych, gdzie akcje obu banków poszybowały bardzo wysoko. Alior Bank zyskał 7 proc., Pekao z kolei odniósł zysk w wysokości 8 proc. Choć wynik ten po czasie delikatnie zmalał, jest to wciąż duży zysk w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Akcjami obu banków zajmuje się także PZU. Ma on w posiadaniu 20 proc. akcji Pekao oraz 32 proc. akcji Alior Banku. Z związku z decyzją obu firm, zyskał także on. Czy fuzja przyniosłaby zatem straty? Niekoniecznie. Konsolidacja przedsiębiorstw sprawiłaby, że Pekao mający 255 mld zł aktywów zbliżył by się wielkością do swojego lidera – PKO BP, który aktywów ma 300 mld zł.

Co dalej z Pekao i Aliorem?

Zgodnie z zapowiedziami Bank Pekao zamierza kontynuować wdrażanie działań ukierunkowanych na modernizację technologiczną i podnoszenie efektywności operacyjnej. PFR chce, aby instytucja skupiła się na rozbudowie segmentu detalicznego, pożyczek dla sektora małych i średnich firm, na utrzymaniu niskich kosztów ryzyka, a także na stabilnej polityce dywidendowej.

Alior Bank zaznaczył, że po głębokiej analizie zysków i wycenie obu banków spółki doszły do wniosku, że ich odrębne działanie dla Grupy Kapitałowej PZU przyniesie więcej korzyści. Stąd firmy postawiły na samodzielną pracę. Alior chce zająć się realizacją ogłoszonej w marcu 2018 roku strategii “Cyfrowego Buntownika”. Zakłada ona rozwój działalności w obszarach klienta indywidualnego, a także małych i średnich przedsiębiorstw, które są ważne także dla Pekao.

Alior pragnie w 2020 roku osiągnąć ROE na poziomie minimum 14 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie aż 39 proc. Zarząd banku jest na tyle zmotywowany, że nie wyklucza osiągnięcia tych celów znacznie wcześniej.

Negocjacje w sprawie fuzji banków mogą doprowadzić do nieoczekiwanych decyzji. Jedną z takich jest ta, którą podjął Pekao z Alior Bankiem. Rynek dobrze przyjął podaną przez instytucje informację. Co więcej, sytuacja sprawiła, że notowania na giełdzie papierów wartościowych wzrosły. – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl