Suma stawki LIBOR CHF i marży banku niższa od zera
Już od dłuższego czasu stopa procentowa LIBOR CHF jest ujemna. Obecnie wynosi -0,75 proc., skutkiem czego frankowicze płacili jedynie kapitałową część raty kredytu mieszkaniowego. Część z nich oddawała jeszcze mniej, co według prawa jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu. Przychód z tytułu ujemnego oprocentowania dla kredytów hipotecznych podlega opodatkowaniu.
Bank PKO BP już przesłał PIT-y do części kredytobiorców. Kwota przychodu nie jest wysoka. Mieści się w przedziale kilkudziesięciu-kilkuset złotych. Podatek jednak trzeba zapłacić.
Nowe rozporządzenie ma wejść w życie do 30 kwietnia
W latach 2015-2018 z podatku zwalniało odpowiednie rozporządzenia Ministra Finansów. Warunkiem było złożenie w banku oświadczenia wskazującego, że środki z kredytu hipotecznego zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu bank nie musiał wystawiać PIT-u, a kredytobiorca – płacić podatku.
Prace nad kolejnym rozporządzeniem na lata 2019-2021 wciąż trwają. Ministerstwo Finansów chce, aby nowe regulacje weszły w życie do 30 kwietnia. Jeśli tak się stanie, frankowicze zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia podatku.
Mimo to banki nie mogą zaprzestać wystawiania PIT-ów. Prezes Związku Banków Polskich wiceminister Jan Sarnowski informuje, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, instytucje bankowe mają obowiązek ich wysłania.
Ujemny LIBOR dla franka już od kilku lat
Ujemny poziom frankowego LIBOR-u nie jest nowością. Choć oprocentowanie zmienne stosowane przy kredytach, również przy kredytach gotówkowych, jest aktualizowane co 1, 3 lub 6 miesięcy, LIBOR dla franka pozostaje ujemny już od kilku. Przez pewien czas był to spory problem, ponieważ zdaniem bankowców, ujemne oprocentowanie jest niezgodne z prawem bankowym. UOKiK postanowiło, że banki nie będą wypłacać kredytobiorcom odsetek, tylko odpowiednio zmniejszą ratę ich kredytu.
Temat frankowiczów jest stale aktualny. Niedawno informowaliśmy o ugodach, jakie banki mają zamiar zaciągać z osobami, które zaciągnęły kredyt we franku. Santander Bank Polska już pracuje nad warunkami takiego porozumienia.
ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta o tym rozporządzeniu do 30 kwietnia…