Coraz chętniej przyjmujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne

Łukasz Wierdak z MCI Capital opowiedział o tym, jaki jest ogólny stosunek Polaków do bieżących rozwiązań, opartych na branży FinTech. Jego zdaniem, nowinki fintechowego świata są dla Polaków bardzo atrakcyjne. Mieszkańcy naszego kraju chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, których będzie coraz więcej. Dlaczego? Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rozwoju, polski sektor fintech ma doskonałe możliwości rozwoju. Dlatego przed nami ciekawy okres, pełen kolejnych inwestycji i transakcji konsolidacyjnych. Warto go obserwować.

Polacy potrzebują aktualnych informacji o rozwoju branży FinTech

Według Marcina Sikory, przedstawiciela firmy Fintek.pl, w Polsce wciąż istnieje potrzeba organizowania konferencji, podobnych do tegorocznej edycji FinTech Brunch. Brakuje takich inicjatyw, które mogłyby być kolejnym bodźcem do rozwoju tego świata. Fintek.pl zamierza podjąć się stworzenia specjalnego narzędzia, aby połączyć startup-y z inwestorami. Zainteresowani z pewnością będą niecierpliwie wyczekiwać efektów tych działań.

Fintech Brunch skupił najważniejszych przedstawicieli instytucji finansowych

Patryk Pietrzak, przedstawiciel firmy Kontomatik, opowiedział nam o niezwykle pozytywnej atmosferze, towarzyszącej tegorocznej konferencji FinTech Brunch. Zaletą tych spotkań jest kameralny, rodzinny klimat. Mamy okazję spotykać znajome twarze, wymieniać się poglądami, porozmawiać o nowościach, które pojawiły się na fintechowym rynku. I siedząc przy dobrej kawie, zastanowić się, w jakim kierunku zmierza ten biznes. Zdaniem Patryka Pietrzaka, takie projekty bez wątpienia zachęcają do udziału w nich.

FinTech Brunch to jedno z przedsięwzięć, które pozwala na widoczne rozwinięcie branży pożyczkowej

Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny Fintek.pl, stwierdził, że takie imprezy jak FinTech Brunch stanowią bardzo dużą szansę dla rozwoju rynku pozabankowych instytucji finansowych. Dlatego powinno tutaj przychodzić jak najwięcej przedstawicieli firm, aby poznawać się, wymieniać wiedzą i poglądami. Będzie to prawdziwym motorem napędowym do rozwoju tego rynku.

Szanse rozwoju sektora FinTech w Polsce

Marek Bosak, dyrektor ds. komunikacji w Vivus Finance, zdradził nam swoją teorię, dotyczącą rozwoju całego sektora FinTech w Polsce. W jego opinii, najważniejsze jest dokładanie kolejnych cegiełek do już istniejącego ekosystemu. Fintech w Polsce składa się z dwóch gałęzi, które nazywa „odnogami”. Pierwszą z nich jest obszar pożyczkowy, drugą – płatności. Im więcej elementów uda nam się do każdej z nich zaimplementować, tym lepiej ten sektor będzie się rozwijać. W przypadku obszaru pożyczkowego może to być scoring czy współpraca z partnerami zagranicznymi. Do obszaru płatności z kolei można dołożyć np. weryfikację tożsamości. To najlepszy sposób na stały rozwój rynku oraz eksportowanie rozwiązań za granicę.

Jak do sektora FinTech podchodzą firmy rekrutacyjne?

Podczas kolejnej edycji FinTech Brunch, mieliśmy również okazję porozmawiać z przedstawicielami firmy Hays Poland, zajmującą się przede wszystkim rekrutacją nowych pracowników finansowych. Swoją opinię na temat samych spotkań wyraził Łukasz Grzeszczyk. Powiedział nam, że to bardzo interesująca inicjatywa, pozwalająca poznać ciekawe wiadomości z fintechowego świata. Firmy rekrutacyjne również wspierają finansowo-technologiczne inicjatywy. Już od momentu, kiedy zagraniczna firma chce wejść na nasz rynek, zastanawia się, czy taki FinTech ma szansę u nas zaistnieć, aż po wybór kandydatów i moment, kiedy ta firma staje się znaczącym graczem.
Porozmawialiśmy również z Agnieszką Cieślok, wedle której rozwój FinTechu skupia uwagę młodych ludzi. Mając na względzie swoją przyszłość zawodową, coraz częściej wybierają fintechowe inicjatywy, a nie duże przedsiębiorstwa, kierujące się sztywnymi regułami.