Nowe przepisy receptą na działanie nieuczciwych firm pożyczkowych

Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla gazetyprawnej.pl podkreśla, że obecne prawo jest niedoskonałe i stąd nieprawidłowości. Nowa ustawa przede wszystkim uszczelniła przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego i wprowadzić realną odpowiedzialność karną za lichwę. W wywiadzie czytamy, że bezpieczni są właściciele legalnych biznesów, którzy prowadzą działalność mającą oparcie w ustawie o kredycie konsumenckim. Przepisy mają znaleźć zastosowanie w pożyczkach przeznaczonych dla konsumentów – w przypadku pożyczek między przedsiębiorcami będą zachowane dotychczasowe zasady.

Zmiany w ustawie mają wzmocnić czujność prokuratury i sądów, dzięki czemu rząd chce zapobiec nadużyciom ze strony firm pożyczkowych. Mimo, że do tej pory działał przepis pozwalający na walkę z lichwą to był on nieskuteczny. Minister zapowiada, że pod tym względem ma się dużo zmienić. Do prokuratorów ma zostać wysłane specjalne pismo ze wskazaniem, że mają zwrócić szczególną uwagę na problemy związane z nieuczciwymi pożyczkodawcami. Minister publicznie deklaruje, że wyciągnie konsekwencję wobec tych prokuratorów, którzy nie dostosują się do jego żądań.

Minister Ziobro powołuję się na Francję i Kanadę, gdzie jest kilkanaście różnych stóp odsetek maksymalnych w zależności od rodzaju pożyczek. W Polsce mają funkcjonować podobne rozwiązania, które uwzględnią różne ryzyka w poszczególnych sektorach rynku. Projekt Zbigniewa Ziobro zakłada zmniejszenie liczby stóp procentowych, ale minister nie chce podawać konkretnych wartości. Wypracowanie progu, który będzie korzystny dla firm pożyczkowych a z drugiej strony zabezpieczy interesy obywateli to zadanie dla ministra finansów, Narodowego Banku Polskiego, czy Komisji Nadzoru Finansowego. Jak mówi, on jedynie może doradzić, jaka wartość jest uczciwa.

Państwo chce chronić obywateli przed działaniem oszustów, którzy kierują się chęcią szybkiego zysku. Dobre prawo ma być panaceum na nielegalne umowy firm pożyczkowych. Głównym celem ustawy jest zniesienie lichwy, bez uderzania w uczciwych przedsiębiorców. Cały wywiad ze Zbigniewem Ziobro można przeczytać na stronie gazetaprawna.pl