Innowacyjne rozwiązanie

Rewolucyjny projekt w dziedzinie handlu na krajową skalę – takimi słowami można określić pomysł wprowadzenia zmian, które mają na celu upowszechnienie e-paragonów. Zdaniem ekspertów, zmiany przyniosą korzyść instytucjom fintechowym, bankom, przedsiębiorstwom, a także sprzedawcom i konsumentom. Przewidywana reforma systemu fiskalnego będzie pierwszym wprowadzonym na taką skalę tego typu rozwiązaniem na świecie. Jego upowszechnienie poprzedzi faza testowa, która na początku obejmie największe firmy, a z czasem stopniowo zacznie pojawiać się wśród mniejszych podmiotów.

Rozwiązanie, które Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzić, zakłada integrację kasy fiskalnej i terminalu płatniczego, co zaowocuje możliwością odejścia od papierowych paragonów. Większy nacisk kładziony będzie na posługiwanie się transakcjami internetowymi już na poziomie relacji kupującego i sprzedawcy. Wiąże się to z koniecznością zwiększenia świadomości społecznej w kwestii działania systemów internetowych.

Sukces w dziedzinie Fintechu

Upowszechnienie systemu mobilnego na tej płaszczyźnie stanowi duży krok na drodze rozwoju branży Fintech. Pojęcie to dopiero od niedawna pojawiło się w świadomości Polaków, jednak w praktyce nie jest im obce. To właśnie internet odzwierciedla poziom zainteresowania Polaków transakcjami finansowymi. Według danych już ponad 3,5 miliona obywateli kraju wzięło pożyczkę pozabankową. Świadczy to o rosnącej potrzebie unowocześnień w zakresie płynnego przepływu pieniędzy między pożyczkodawcą a klientem.

Zainteresowanie pożyczkami ma swoje odbicie także w postaci kolejnych pojawiających się rynku instytucji pozabankowych. W ten sposób powstaje coraz więcej ofert, które dostosowane są do konkretnych pożyczkobiorców. Wybór najlepszego rozwiązania umożliwiają porównywarki online, które selekcjonują oferty w zależności od potrzeb zainteresowanych. Rosnąca popularność tego typu stron świadczy o tym, że Polacy są coraz bardziej zainteresowani mądrym zarządzaniem swoimi finansami.

„Wprowadzenie tak innowacyjnego rozwiązania jak system e-paragonów to poważny krok na drodze do pełnej cyfryzacji. Stawia to Polskę w czołówce krajów gotowych na całościową przemianę i umacnia naszą pozycję w branży fintechowej. Jest się z czego cieszyć” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.

Przemiana systemu płatniczego i zastąpienie papierowych paragonów ich elektroniczną wersją jest rozwiązaniem przyszłościowym. Stanowi nie tylko istotny krok dla rozwoju branży fintechowej w Polsce. Zmiany przysłużą się także promowaniu świadomości na temat zarządzania finansami.