Infografika przedstawiająca wizję wicepremiera Morawieckiego na temat Polski, jako kandydata do zostania doliną krzemową europy środkowo wschodniej.

FinTech w Polsce

Wartość sektora fintech Europy Środkowo – Wschodniej według szacunków raportu „CEE FinTech Raport”, wynosi około 2,2 miliarda euro. Polska ma w nim spory udział, bowiem rodzime innowacje finansowe wyceniane są na ponad 860 milionów euro. Na polskim rynku funkcjonuje także spora ilość fintechów – obecnie jest ich już ponad sto, a zatrudnienie znajduje w nim około 100 tysięcy osób.

FinTech to przede wszystkim niezliczona liczna udogodnień i możliwości. Jedną z nich jest m.in. coraz większa mobilność usług finansowych. Na dzień dzisiejszy niespełna 95%. millenialsów korzysta ze smartfonów, nie dziwi zatem fakt, że ich finanse również znajdują się w sieci, ułatwiając sobie tym samym najprostsze, formalne procesy finansowe: zarządzanie kontem bankowym, regulowanie płatności, wykonywanie przelewów, co świadczy o 20 procentowym udziale bankowości mobilnej w transakcjach. Szacuje się, że z bankowości mobilnej korzysta już blisko 8 milionów Polaków, natomiast 7,7 mln klientów banków w Polsce loguje się na konto z poziomu smartfona czy tableta.

Coraz chętniej przekonujemy się także do alternatywnych form płatności. W drugim kwartale 2016 roku przy pomocy kart zbliżeniowych zrealizowano około 60% transakcji. Polacy coraz częściej sięgają również po BLIK – korzysta z niego około 2 milionów Polaków.

Venture capital dla MŚP

„Coraz więcej twórczych projektów, wspólnych inicjatyw ma miejsce w Polsce i krajach Europy Środkowej. Nie mamy (…) jeszcze wystarczająco kapitału, dlatego jest duża komplementarność między wszystkimi funduszami venture capital i innymi, które chciałyby z Europy Centralnej, z Polski zrobić nową Dolinę Krzemową” – podkreśla wicepremier Morawiecki.

Start-upy europejskie kreują około 17% zatrudnienia oraz 42% nowych miejsc pracy. Swój rozwój zawdzięczają one różnorodnych formom wsparcia, m.in. funduszom venture capital. Jeśli chodzi o Polskę, w 2016 roku 2016 roku polskie fundusze venture capital zrealizowały 114 inwestycji o wartości 163 milionów dolarów, natomiast najlepszym pod tym względem, okresem był drugi kwartał – zrealizowano wtedy 30 transakcji o wartości ponad 58 milionów dolarów.

Polski Fundusz Rozwoju również chce się zaangażować w rozwój polskich start-upów, przeznaczając na ten cel aż 782 miliony złotych w ramach funduszu PFR Starter Fiz. W ramach kampanii, pojedynczy start-up może otrzymać na dalszy rozwój aż do 3 milionów złotych.

Sektor pożyczkowy fintechem?

Jeśli chodzi o dynamikę rozwoju fintechów w Polsce, sektor pożyczek online również ma się świetnie. Pożyczkodawcy nie zwalniają tempa, dopasowując swą ofertę do współczesnego, wymagającego klienta. Produkty i usługi finansowe, które można zdobyć łatwo, szybko i bez zbędnych formalności, a do tego bez wychodzenia z domu, cieszą się największą popularnością. Po pożyczki najczęściej sięgają osoby w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat, z przeważającą liczbą osób do 32 r.ż. Znacznie częściej są to mężczyźni, aniżeli kobiety, mieszkańcy dużych miast.

„Obserwując i analizując dane naszego portalu widzimy, że z miesiąca na miesiąc zainteresowanie internetowymi pożyczkami stale rośnie. Już teraz, około 30% pożyczek online w Polsce jest zaciąganych przez smartfona. Warto także zauważyć, że pożyczanie to coraz częściej domena młodych osób. Około 37% pożyczkobiorców to osoby w wieku 20-30 lat, a więc w dużej mierze studenci i młode osoby, które dopiero wkraczają w dorosłe życie.” – komentuje Tymon Zastrzezyński, ekspert pozyczkaportal.pl