Problem zadłużenia w kontekście osób starszych co jakiś czas powraca w mediach. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę sytuację osób powyżej 65 roku życia. Mają one swoje wydatki, na które kwota emerytury nie zawsze wystarcza. Ponadto nie maja praktycznie żadnych szans na uzyskanie kredytu. Niestety, nie zawsze mogą też liczyć na wsparcie ze strony instytucji pozabankowych. Być może zmiana kryteriów oceny pożyczkobiorców pozwoliłaby na uwzględnienie potrzeb osób w tym wieku.

Trudna sytuacja seniorów

Według danych, zadłużenie emerytów w zeszłym roku wynosiło około 2 mln zł . Jak się okazało, na przestrzeni 12 miesięcy doszło do znaczącej zmiany. Wartość ta wzrosła aż o 40% Seniorzy muszą spłacić nawet 2,87 mln zł. Ma to swoje odbicie także w bazie danych KRD. W tym rejestrze notowanych jest 233171 osób, które są już w wieku emerytalnym. Te przykre statystki odzwierciedlają skomplikowaną sytuację tej grupy społecznej, która często musi zmagać się z zaległymi zobowiązaniami lub ma problem nawet ze sprostaniem comiesięcznym wydatkom. Ponadto jej reprezentantom ciężko jest ubiegać się o wsparcie ze strony instytucji finansowych. Nawet jeśli spełniają warunki i składają potrzebne wnioski, niejednokrotnie spotykają się z odmową.
Jakie jest źródło problemów finansowych osób starszych? Jak się okazuje, świadczenia emerytalne czasem są na niewystarczającym poziomie, aby zaspokoić ich potrzeby. Ciężko jest im podołać podstawowym wydatkom, a co za tym idzie, nie mogą pozwolić sobie na oszczędzanie. Miesiąc na minusie kończą też emeryci, którzy pomagają swoim bliskim, zazwyczaj dzieciom i wnukom. Z tego powodu również nie są w stanie oszczędzić. Innym czynnikiem, który wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej wielu osób w tym wieku jest śmierć współmałżonka. Każda z tych sytuacji negatywnie odbija się na kondycji finansowej osób w tym wieku.

Emeryci z perspektywy firm pożyczkowych

Co zrobić w sytuacji, gdy osoba będąca na rencie lub emeryturze potrzebuje pożyczki, lecz nie może ich uzyskać w banku? Wtedy rozwiązaniem mogą być firmy pozabankowe, które udzielają chwilówki dla emerytów w mniejszych kwotach i na krótszy okres. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych, których sytuacja finansowa nie pozwala na wzięcie kredytu, którego nie będzie w stanie spłacić. Krótkoterminowe zobowiązanie nie obciąży ich budżetu zbyt dotkliwie, a może pomóc w podreperowaniu obecnej sytuacji, oczywiście pod warunkiem, że będzie ono spłacone we właściwym czasie.
Jednak tutaj niekiedy również pojawiają się problemy. Chodzi tu o kryteria wiekowe, jakie narzucają niektóre instytucje pozabankowe. W wielu przypadkach osoby, które ukończyły 65 lat nie są objęte ofertami chwilówek. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ponieważ firmy pożyczkowe niechętnie udzielają wsparcia osobom, które nie posiadają stałego zatrudnienia i są w zaawansowanym wieku. Jednocześnie jest to spora krzywda dla osób, które są w stanie podołać warunkom umowy, ale przekroczyły już górną granicę wieku.

Ewentualność warta rozważenia

W takiej sytuacji, można by wprowadzić jedno, korzystne rozwiązanie. Dodatkowa weryfikacja towarzysząca aplikowaniu o pożyczkę pozwoliłaby na sprecyzowanie możliwości finansowych. Podanie dodatkowych danych nie zajęłoby dużo czasu, a pozwoliłoby na dokładniejsze sprecyzowanie możliwości spłaty pożyczki. To bardzo ważne w przypadku osób starszych. Umożliwiłoby to określenie, czy ta osoba ma świadomość wymiaru zobowiązania i podoła jego sumiennej spłacie.

„Doprecyzowane wniosków o pożyczkę mogłoby być dobrym rozwiązaniem dla osób w wieku emerytalnym. Dodatkowe pytania w formularzu pozwoliłyby na dokładne określenie możliwości finansowej osób powyżej 65 roku życia. Co istotne, udzielenie odpowiedzi nie zajęłoby zbyt dużo czasu, a pomogłoby firmom pożyczkowym w określeniu zdolności pożyczkowej osób z tej grupy wiekowej. Warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania” −komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl/