Trudna sytuacja seniorów

Według danych, zadłużenie emerytów w zeszłym roku wynosiło około 2 mln zł . Jak się okazało, na przestrzeni 12 miesięcy doszło do znaczącej zmiany. Wartość ta wzrosła aż o 40% Seniorzy muszą spłacić nawet 2,87 mln zł. Ma to swoje odbicie także w bazie danych KRD. W tym rejestrze notowanych jest 233171 osób, które są już w wieku emerytalnym. Te przykre statystki odzwierciedlają skomplikowaną sytuację tej grupy społecznej, która często musi zmagać się z zaległymi zobowiązaniami lub ma problem nawet ze sprostaniem comiesięcznym wydatkom. Ponadto jej reprezentantom ciężko jest ubiegać się o wsparcie ze strony instytucji finansowych. Nawet jeśli spełniają warunki i składają potrzebne wnioski, niejednokrotnie spotykają się z odmową.

Jakie jest źródło problemów finansowych osób starszych? Jak się okazuje, świadczenia emerytalne czasem są na niewystarczającym poziomie, aby zaspokoić ich potrzeby. Ciężko jest im podołać podstawowym wydatkom, a co za tym idzie, nie mogą pozwolić sobie na oszczędzanie. Miesiąc na minusie kończą też emeryci, którzy pomagają swoim bliskim, zazwyczaj dzieciom i wnukom. Z tego powodu również nie są w stanie oszczędzić. Innym czynnikiem, który wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej wielu osób w tym wieku jest śmierć współmałżonka. Każda z tych sytuacji negatywnie odbija się na kondycji finansowej osób w tym wieku.

Emeryci z perspektywy firm pożyczkowych

Co zrobić w sytuacji, gdy osoba będąca na rencie lub emeryturze potrzebuje pożyczki, lecz nie może ich uzyskać w banku? Wtedy rozwiązaniem mogą być firmy pozabankowe, które udzielają chwilówki dla emerytów w mniejszych kwotach i na krótszy okres. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych, których sytuacja finansowa nie pozwala na wzięcie kredytu, którego nie będzie w stanie spłacić. Krótkoterminowe zobowiązanie nie obciąży ich budżetu zbyt dotkliwie, a może pomóc w podreperowaniu obecnej sytuacji, oczywiście pod warunkiem, że będzie ono spłacone we właściwym czasie.

Jednak tutaj niekiedy również pojawiają się problemy. Chodzi tu o kryteria wiekowe, jakie narzucają niektóre instytucje pozabankowe. W wielu przypadkach osoby, które ukończyły 65 lat nie są objęte ofertami chwilówek. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ponieważ firmy pożyczkowe niechętnie udzielają wsparcia osobom, które nie posiadają stałego zatrudnienia i są w zaawansowanym wieku. Jednocześnie jest to spora krzywda dla osób, które są w stanie podołać warunkom umowy, ale przekroczyły już górną granicę wieku.

Ewentualność warta rozważenia

W takiej sytuacji, można by wprowadzić jedno, korzystne rozwiązanie. Dodatkowa weryfikacja towarzysząca aplikowaniu o pożyczkę pozwoliłaby na sprecyzowanie możliwości finansowych. Podanie dodatkowych danych nie zajęłoby dużo czasu, a pozwoliłoby na dokładniejsze sprecyzowanie możliwości spłaty pożyczki. To bardzo ważne w przypadku osób starszych. Umożliwiłoby to określenie, czy ta osoba ma świadomość wymiaru zobowiązania i podoła jego sumiennej spłacie.

„Doprecyzowane wniosków o pożyczkę mogłoby być dobrym rozwiązaniem dla osób w wieku emerytalnym. Dodatkowe pytania w formularzu pozwoliłyby na dokładne określenie możliwości finansowej osób powyżej 65 roku życia. Co istotne, udzielenie odpowiedzi nie zajęłoby zbyt dużo czasu, a pomogłoby firmom pożyczkowym w określeniu zdolności pożyczkowej osób z tej grupy wiekowej. Warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania” −komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl/