Terminowość się opłaca

Podstawowym czynnikiem wpływającym na naszą wiarygodność płatniczą jest terminowość. Dotyczy to wszelkich zobowiązań finansowych, jakimi jesteśmy związani na mocy umowy z bankiem, firmą pożyczkową, wodociągami, dostawcą gazu, internetu i prądu czy innym podmiotem handlowo-usługowym. Tak więc regularność oraz opłacanie rachunków na czas pomagają budować wizerunek rzetelnego płatnika. Im dłużej utrzymujemy status osoby godnej zaufania, tym instytucje finansowe są bardziej skłonne zaoferować nam dogodne warunki korzystania z narzędzi finansowych. Bank jest skory obniżyć oprocentowanie kredytu, podwyższyć limit na karcie kredytowej czy zaoferować wyższy kredyt hipoteczny. Firma pożyczkowa doceni naszą rzetelność i zwiększy kwotę kolejnej pożyczki czy da nam rabat na opłaty przy następnym zobowiązaniu. Skąd jednak banki, firmy pozabankowe, sklepy sprzedające sprzęt AGD/RTV na raty itp. będą wiedzieć, że jesteśmy wiarygodnym klientem, który sumiennie opłaca woje rachunku i spłaca raty kredytów? Dla nich źródłem informacji są biura informacji gospodarczej.

Wiarygodność płatnicza potwierdzona w BIG

Pierwszym skojarzeniem, jakie zwykle przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy skróty KRD, Rejestr Dłużników ERIF czy BIG InfoMonitor, to czarne listy albo rejestry dłużników, których głównym zadaniem jest pomoc w odzyskiwaniu długów. Wciąż niewielu Polaków wie, że figurowanie w bazach BIG może też wynikać właśnie z sumiennego pilnowania terminów płatności. Obok negatywnych informacji, czyli wpisów dotyczących naszych zadłużeń, znajdziemy tam również pozytywną informację, która potwierdza to, że rozsądnie gospodarujemy swoim budżetem, a terminowa spłata należności plasuje się wysoko na naszej osobistej liście priorytetów.

Na podstawie tego, jakiego rodzaju wpisy są widoczne w rejestrach biur informacji gospodarczej, bank lub firma pożyczkowa ocenia poziom ryzyka udzielenia nam kredytu lub pożyczki. Im więcej pozytywnych informacji, tym otrzymanie pieniędzy będzie prostsze i odwrotnie – duża liczba negatywnych wpisów znacząco utrudnia, a wręcz uniemożliwia pozyskanie zewnętrznego finansowania.

Jak pozytywna informacja trafia do BIG? Sami się na to zgadzamy. Coraz częściej w umowach umieszczany jest punkt z zapytaniem, czy wyrażamy zgodę na przekazanie do biur informacji gospodarczej informacji o wywiązywaniu się ze zobowiązań pieniężnych.