Pomimo niskich stóp procentowych, a co za tym idzie nisko oprocentowanych kredytów gotówkowych, Polacy coraz rzadziej wnioskują o dodatkowe środki w bankach. Coraz częściej za to wybierają szybkie pożyczki pozabankowe. Z danych BIK wynika, że tylko w 2015 r. z usług firm pożyczkowych skorzystało blisko 3 mln Polaków, których wartość według szacunków ZFP wyniosła około 5 mld zł. Z kolei z badań przeprowadzonych przez pozyczkaportal.pl i NetCredit wynika, że przed samymi świętami wielkanocnymi z usług instytucji pozabankowych zdecydowało się skorzystać 14 proc. więcej nowych klientów.

Zmiana przepisów korzystna dla pożyczek internetowych

Można więc wnioskować, że rosnące zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi ma swoje źródło w zmianie przepisów. Instytucje udzielające szybkich pożyczek od dawna walczyły o pozytywny wizerunek, jednakże nagłaśniane przez media pojedyncze przypadki nieuczciwości niektórych firm skutecznie odstraszały wielu Polaków od wypełnienia formularza o pożyczkę online. Zmiana przepisów i regulacje kwestii kosztów pożyczek sprawiły, że Polacy dostrzegli w tej formie pożyczania również inne zalety jakimi jest szybkość rozpatrzenia wniosku oraz ograniczenie biurokracji do minimum.

Porównywanie ofert kredytów i pożyczek

Rośnie też świadomość Polaków z zakresu ekonomii. Coraz więcej osób zwraca uwagę na całkowity koszt kredytu gotówkowego, a nie jedynie na niskie oprocentowanie, którym reklamują się banki. Często okazuje się, że mimo niskich stóp procentowych kredyty bankowe w efekcie końcowym kosztują tyle samo co szybkie pożyczki, natomiast procedury ich uzyskania są znacznie bardziej skomplikowane. Wysokie prowizje banków sprawiają, że klienci niejednokrotnie preferują wypełnienie krótkiego formularza pożyczkowego. Obecnie rynek pozabankowy oferuje konsumentom różne sposoby rozłożenia spłaty zobowiązania – dostępne są pożyczki krótkoterminowe – chwilówki, pożyczki ratalne a nawet linie odnawialne umożliwiające klientom dostęp do środków non stop.

Obniżenie się zainteresowania kredytami gotówkowymi jest spowodowane rosnącą konkurencją ze strony szybkich pożyczek, o które konsumenci mogą wnioskować całkowicie przez internet.