Nowe regulacje w sektorze FinTech

Tak zwana „ustawa antylichwiarska” z 11 marca br., która wprowadziła regulacje dotyczące rynku pożyczek pozabankowych w znacznym stopniu zabezpieczyła konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych.

– Ustawa spowodowała, że z rynku zniknęło sporo podmiotów nie spełniających wymogów nowych przepisów. Mówi się, że jest to już ponad 20 firm, które nie potrafiły się dostosować. Te, które pozostały na rynku zmieniły ofertę działalności, dzięki czemu rynek oczyścił się z podmiotów nierzetelnych – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Lichwa jest w Polsce traktowana jako przestępstwo. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wprowadzenie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za nieuczciwe praktyki lichwiarskie.
– Wypowiedź Ministra Ziobry dotyczyć głównie podmiotów nieusankcjonowanych, osób fizycznych, które zawierają umowy cywilno prawne z pożyczkobiorcami, często zabezpieczając się na nieruchomościach, czy wystawiając weksle. Często osoby, które zaciągają takie zobowiązania są nieświadome, że żeruje się na ich niewiedzy – dodaje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Klienci powinni przede wszystkim sprawdzać firmy pożyczkowe, porównywać ich oferty i przeglądać opinie na ich temat. Na chwilę obecną ustawodawca nie przewidział stworzenia oficjalnego rejestru firm pożyczkowych, dlatego warto korzystać z internetowych porównywarek, takich jak porównywarka pożyczek przez internet – pozyczkaporta.pl, gdzie specjaliści na bieżąco analizują dostępne produkty finansowe na rynku.