Nie uciekaj od odpowiedzialności

W sytuacji, gdy zdarzy się, że nie będziesz mógł wywiązać się z umowy pożyczkowej, najgorszym z możliwych rozwiązań jest uciekanie od problemu. Stosując metodę chowania głowy w piasek i czekając na to, aż dług się przedawni, albo pożyczkodawca jakimś cudem zrezygnuje z wyegzekwowania zaległości, możesz być pewny jednego – stan twojego zadłużenia znacząco się powiększy. Wynika to z tego, że każdy monit, wezwanie do zapłaty czy działania firmy windykacyjnej, której instytucja pozabankowa sprzedała Twoją niespłaconą pożyczkę, wiążą się z niemałymi opłatami.

Kontakt z pożyczkodawcą

Najważniejsze jest, abyś przestał unikać kontaktu z wierzycielem lub windykatorem, czyli odebrał telefon lub otworzył drzwi, gdy przedstawiciel windykacji złoży wizytę. Jeszcze lepszą pozycję do negocjacji uzyskasz, gdy sam wykażesz inicjatywę, czyli skontaktujesz się z pożyczkodawcą. Zacznij od wyjaśnienia powodów braku spłaty pożyczki. Skup się na przedstawieniu możliwie jak najbardziej szczegółowo swojej obecnej sytuacji materialnej. Za instytucją pozabankową czy firmą windykacyjną też kryją się ludzie, którym zależy na polubownym rozwiązaniu sprawy i znalezieniu rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Jednocześnie do problemu trzeba podejść racjonalnie, mając świadomość, że negocjacje mogą być nieprzyjemne i trudne, bo przecież pożyczkodawca działa zgodnie z procedurami i przepisami, które gwarantują mu m.in. ciągłość biznesu. Ważne jest, abyś wykazał inicjatywę. Pamiętaj jednak, że nikt nie uwierzy w piękne słowa i pełne zapewnień listy, dopóki nie dostanie rzeczywistego potwierdzenia, że dłużnik chce współpracować. Mowa tu o chociażby wpłaceniu części zaległości.

Warto negocjować warunki spłaty

Unikaj roszczeniowego podejścia, nie kombinuj, nie kłam. Przecież nie chcesz, aby w drzwiach Twojego domu pojawił się komornik i pozbawił Cię sprzętu RTV, AGD czy innych wartościowych rzeczy mających pokryć dług. Co w takim razie może być przedmiotem negocjacji warunków spłaty zadłużenia? Jednym z rozwiązań sytuacji może być rozłożenie długu na raty spłacane w systemie np. tygodniowym lub miesięcznym. Możesz też powalczyć o zmniejszenie wysokości długu, wydłużenie okresu spłaty, umorzenie odsetek karnych, wypowiedzenie ubezpieczenia lub zawieszenie opłat windykacyjnych w związku z deklaracją rozpoczęcia zwrotu zadłużenia.