Jak często sprawdzamy zdolność kredytową?

Prawie trzy czwarte osób, które sprawdzają swój wynik zdolności kredytowej częściej niż siedem razy w roku, twierdzą, że taka częstotliwość – niektórzy powiedzieliby „kompulsywna” – zmieniła ich finansowe postępowanie na lepsze, wynika z najnowszego badania Discover. Jeszcze większa grupa uważa, że ich wynik poprawił się w ciągu roku. Z drugiej strony, prawie jedna trzecia konsumentów przyznała, że nie sprawdziła swojej oceny zdolności kredytowej ani razu w ciągu ostatniego roku – wynika z innego badania, tym razem przeprowadzonego przez WalletHub.

Czy finanse mają wpływ na nasze zachowania?

Jak twierdzi Laks Vasudevan, wiceprezes Discover, istnieje wyraźna zależność między kontrolowaniem naszego wyniku i poprawą naszych zachowań kredytowych. „Zaczynamy lepiej rozumieć czynniki, które wpływają na nasz wynik przy ocenie zdolności kredytowej. Ta świadomość pomaga nam lepiej zarządzać naszą zdolnością kredytową i podtrzymywać jej pozytywny stan”.

Coraz więcej konsumentów jest świadomych tego, jak dużą rolę ocena zdolności kredytowej odgrywa w ich finansowym życiu – jest ważna, kiedy występujemy o kolejną kartę płatniczą, kupujemy samochód lub wynajmujemy mieszkanie, a przede wszystkim – przy staraniach o kredyt hipoteczny. Im wyższy wskaźnik zdolności kredytowej, tym lepsze oprocentowanie, na które zakwalifikują się konsumenci.

Jak millenialsi radzą sobie z finansami?

Wydaje się, że stosunek do zdolności kredytowej jest także sprawą pokoleniową. Millenialsi, (osoby w wieku 18 do 34 lat), sprawdzali swoją zdolność kredytową bardziej regularnie niż ich rówieśnicy z poprzedniej generacji X, podaje Discover, który przebadał w marcu pod tym kątem 2000 konsumentów. Millenialsi mają także bardziej osobisty stosunek do swojego wyniku. Prawie połowa Millenialsów stwierdziła, że ocena zdolności kredytowej ma wpływ na ich poczucie własnej wartości – w Pokoleniu X i pokoleniu baby – boomers będzie to odpowiednio 43 i 30 proc.
Osoby z najwyższym wskaźnikiem zdolności kredytowej nie tylko mają o sobie lepsze zdanie, ale są także bardziej skłonni tworzyć sformalizowane związki z innymi osobami, dowodzą badania DFRB. Wyniki przy ocenie zdolności kredytowej mają związek ze zdolnością do tworzenia relacji i umiejętności zaangażowania się, potwierdza raport DFRB. Ponadto dopasowane wyniki mogą być dobrą wróżbą dla przyszłego związku. Prawie połowa (49%) ankietowanych przez WalletHub stwierdziła, że nie poślubiłaby kogoś z negatywną historią kredytową, przy czym (34%) nie zdecydowałoby się nawet na randkę z taką osobą.

Wszystko wskazuje więc na to, że warto dbać o jak najlepszą ocenę naszej zdolności kredytowej. Świadomość naszego wyniku pozwoli nam budować lepsze nawyki finansowe i podejmować mądre decyzje. Nie mówiąc już o tym, że przy dobrym wyniku możemy liczyć nie tylko na kredyt w banku, ale i…kredyt zaufania od naszej drugiej połówki.