BZ WBK z najlepszym wynikiem po I kwartale 2018 roku

439 mln zł netto zysku – taki wynik odnotował na początku 2018 roku bank BZ WBK. To wynik, który plasuje go na ten moment na czele zestawienia wszystkich banków. Warto jednak podkreślić, że do tej pory swoje raporty okresowe opublikowało jedynie osiem i wciąż czekamy na wyniki PKO BP. Ten największy bank w kraju w I kwartale 2017 roku osiągnął zysk prawie o 100 mln zł większy niż obecny rekord BZ WBK. Co ciekawe, mimo że Bank Zachodni wyprzedził konkurencję, nie udało mu się poprawić własnego wyniku z zeszłego roku. W I kw. 2017 roku osiągnął zysk netto o wartości 453 mln zł, czyli rok 2018 rozpoczął z zyskiem mniejszym o 14 mln zł.

Zyski pozostałych banków

Za plecami BZ WBK uplasowały się mBank, Pekao i ING Bank Śląski. Pozostałe 4 banki, czyli Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy i Idea Bank, mimo dużych wzrostów względem zeszłego roku, mają wyniki znacznie odbiegające od pierwszej czwórki.

mBank może być szczególnie zadowolony. W I kw. 2018 roku zarobił 411 mln zł, to aż o 193 mln więcej niż na początku 2017 roku. Nieznacznie gorzej od mBanku wypadło Pekao S.A. Z wynikiem na poziomie 392,3 mln zł netto, jak na razie jest na trzecim miejscu zestawienia. Jednak biorąc pod uwagę dane z zeszłego roku, bank odnotował wzrost jedynie o 42,6 mln zł. Z kolei ING Bank Śląski zarobił 322 mln zł.

Kto może jeszcze zamieszać?

Dokładnie 22 maja swój raport za I kw. 2018 r. opublikuje największy polski bank – PKO BP. To chyba jedyna instytucja, która może zdetronizować Bank Zachodni WBK. W pierwszym kwartale 2017 roku PKO BP zarobił aż 525 mln zł.

Chwilę wcześniej, bo 17 maja wyniki zaprezentuje BNP Paribas i Getin Noble Bank. Mało jednak prawdopodobne, by osiągnęły zyski, umożliwiające zajęcie miejsca w czołówce zestawienia. Zwłaszcza Getin, który w I kw. 2017 r. zanotował stratę na poziomie 96,6 mln zł.

Mimo dobrych wyników, warto zauważyć, że według danych GUS w zeszłym roku banki w Polsce zarobiły o 1,7 proc. mniej niż w 2016 roku. Na ewentualną korektę kursu na rynku finansowym trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale okresowe wyniki mogą napawać umiarkowanym optymizmem.