BIK informuje o kredytach zaciągniętych w lipcu

Jak pod koniec każdego miesiąca, BIK opublikował dane dotyczące kredytów i pożyczek zaciąganych przez Polaków miesiąc wcześniej. W porównaniu do zeszłego roku odnotowano duże wzrosty we wszystkich grupach produktowych, w przypadku kart kredytowych i kredytów mieszkaniowych sięgające nawet, odpowiednio, 27 i 26%. Dynamika ta dotyczy kwot, jednak lepiej jest również w ujęciu liczbowym – sprzedano 34,3% więcej samych karty kredytowych, udzielono 15,8% więcej kredytów konsumpcyjnych, a o 6,1% wzrosła liczba sprzedanych kredytów mieszkaniowych.

Wzrosty te wynikają z różnych przyczyn, ale jedną z nich jest z pewnością rosnąca świadomość finansowa Polaków. Umiemy coraz lepiej wykorzystywać produkty finansowe oferowane nam przez banki, a dzięki narzędziom takim jak porównywarki czy kalkulatory kredytów potrafimy dobrać produkty dopasowane do naszych potrzeb i zwyczajnie korzystne.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że instytucje finansowe są niezwykle prężne na polu technologicznym, o czym świadczą zjawiska takie jak kredyty biometryczne w Banku Handlowym. Warto jednak podsumować dokładniej dane opublikowane w comiesięcznym newsletterze BIK.

Jakie dokładnie kredyty brali Polacy?

Spośród danych podanych przez BIK co do kredytów zaciąganych przez Polaków w lipcu wybraliśmy kilka najciekawszych statystyk. Pokazują one doskonale, jakie potrzeby są w stanie zaspokoić oferowane obecnie pożyczki. Banki i SKOK-i udzieliły łącznie 670,4 tys. kredytów konsumpcyjnych, co przełożyło się na kwotę 8,22 mld zł.Dynamika kredytów konsumpcyjnych do 1 tys. zł pod względem liczbowym spadła znacząco, bo o 15%. Wzrosła natomiast w przypadku wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł, i to aż o 9,9%.
Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lipcu 2019 r. wyniosła 12 266 zł, a kredytu gotówkowego 18 220 zł.

W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 w tym roku udzielono w analogicznym okresie 37,4% więcej kredytów mieszkaniowych powyżej 350 tys. zł, natomiast kredytów mieszkaniowych do 100 tys. zł banki udzieliły o 25,3% mniej.

Przez lipiec banki wydały 107,6 tys. kart kredytowych, co złożyło się łącznie na 622 mln zł.

Dodatnia dynamika liczbowa wydanych kart kredytowych dotyczyła wszystkich przedziałów kwotowych, a największa była w przedziale 1-2 tys. złotych, gdzie wynosiła 52%.

Czy wzrost akcji kredytowej jest szkodliwy?

Co jednak najważniejsze, żaden z tych wzrostów nie niesie ze sobą według ekspertów BIK zagrożenia, szczególnie jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe. – Jakość portfela dla kredytów konsumpcyjnych już od kilku lat utrzymuje się na niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają właśnie miesięczne odczyty „Indeksu jakości” portfela kredytów konsumpcyjnych – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Podobnie jest jego zdaniem z kredytami mieszkaniowymi. – Obecnie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby wpłynąć na wzrost poziomu szkodowości kredytów mieszkaniowych, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Kredyty frankowe pomimo niekorzystnego wzrostu kurs CHF do PLN dalej powinny być dobrze spłacane. Jak pokazują dane historyczne, silne umocnienie franka do złotówki nie wywołało skokowego wzrostu szkodowości portfela kredytów frankowych – podsumowuje.