BIK informuje o życiu młodych na kredyt

Raport Biura Informacji Kredytowej prześwietla sytuację pożyczkową ludzi młodych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. – Ponad 600 tys. młodych Polek i Polaków żyje na kredyt. Na 21,4% osób w wieku 18-24 lat prawie co piąta osoba (16%) spłaca kredyt. Średnio młody kredytobiorca zaciągnął kredyt gotówkowy na kwotę 12 925 zł. Średnia wartość do spłaty z tytułu wszystkich rodzajów spłacanych zobowiązań to 7 743 zł – czytamy w komunikacie BIK.

Do końca I półrocza 2019 całkowita wartość kredytów zaciągniętych przez osoby z tej grupy wiekowej wynosiła 10,84 mld zł, na co złożyło się 1,11 mln różnych rodzajów kredytów. Choć tylko nieco ponad 1% z nich to kredyty mieszkaniowe, odpowiadają one za 30% kwoty do spłacenia. Wynika to z faktu, że młodzi ludzie korzystają przede wszystkim z niższych kwotowo i łatwo dostępnych kredytów gotówkowych online oraz innych produktów finansowych przystosowanych do ich nowoczesnego stylu życia. Z tego powodu struktura kredytowa w 70% opiera się wśród młodych na kredytach konsumpcyjnych.

Jak młodzi zaciągają kredyty i je spłacają?

Oprócz faktu, że w grupie wiekowej 18-24 znacznie mniejsza jest miesięczna średnia wartość kredytu gotówkowego, młodzi ludzie różnią się od starszych kredytobiorców przede wszystkim solidnością w spłacaniu zaciągniętych długów. – Stając nieco w obronie młodych, należy dodać, że w całej populacji kredytobiorców tylko 8,7% osób nieterminowo reguluje swoje zobowiązania kredytowe, czyli opóźnia się z obsługą kredytu powyżej 90 dni – podkreśla prof. Waldemar Rogowski, ekspert BIK. Jego zdaniem odpowiada za to przede wszystkim niewielka liczba kredytów mieszkaniowych.

Pod względem geograficznym młodzi ludzie zaciągają najwięcej kredytów w województwie mazowieckim (12,82%) oraz śląskim (11,6%). Jak informuje raport BIK, ponad połowa znajdujących się w bazie ludzi w wieku 18-24 to osoby zamieszkujące w miastach do 25 tys. mieszkańców. Brane przez nich pożyczki odpowiadają za zaledwie 1,3% wartości oraz 4% liczby długów zaciąganych przez Polaków.