W II kwartale mniej dłużników, ale więcej długów

BIG InfoMonitor opublikował InfoDług – Indeks Zaległych Płatności Polaków Nr 11, wrzesień 2019. – Przeterminowane zobowiązania kredytowe i pozakredytowe w drugim kwartale 2019 r. zwiększyły się o niecałe 0,64 mld zł, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w pierwszych miesiącach tego roku. Nieznacznie zmniejszyła się liczba niesolidnych dłużników – o 2,8 tys. i jest ich blisko 2,8 mln – czytamy w raporcie. Wszystko to okazało się jednak zmianą związaną ze sprzedażą dużego portfela wierzytelności, który nie został jeszcze zarejestrowany w bazach BIG InfoMonitor.

Wysokość długów jednak rośnie. O przyczynach tego zjawiska wypowiedział się Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Dobra sytuacja gospodarcza buduje przekonanie, że istnieją większe możliwości i część osób, ostrożnych w podejmowaniu decyzji finansowych, działa z większą śmiałością. Z kolei niebojący się ryzyka jeszcze dalej przesuwają granicę. Jedni i drudzy biorą na siebie więcej zobowiązań i nie zawsze są w stanie im sprostać, bo życie niestety nie zawsze przynosi pozytywne scenariusze – ostrzegł.

Ciekawie wyglądają wyniki badania zamówionego u Quality Watch przez BIG InfoMonitor. Wynika z nich, iż według Polaków branie kredytów gotówkowych i późniejsze ich niespłacanie może być usprawiedliwione przez chorobę (40 proc.) czy zbyt niskie zarobki (35 proc.). Ponad 20 proc. Polaków uważa również, iż pożyczka na podreperowanie zdrowia jest akceptowalna nawet wtedy, gdy nie mamy bieżącej możliwości spłaty zobowiązania.

BIG InfoMonitor naliczył 76,65 mln długów

W raporcie BIK na temat wysokości kredytów w lipcu informowano, że wynosiła ona średnio w lipcu 18 tys. zł. Tymczasem średnia kwota zaległości przypadająca na osobę na koniec czerwca wyniosła 27 413 zł. W przypadku przeterminowanych płatności kredytowych wynosi obecnie 29 997 zł na osobę, podczas gdy pozakredytowa wyniosła na koniec czerwca 18 708 zł.

Ile łącznie długów doliczył się BIG InfoMonitor u Polaków? W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie kredytowej BIK kwota ta wyniosła na koniec poprzedniego kwartału dokładnie 76 647 874 819 zł, przy czym jednak “zadłużenie mieszkańców Polski w ciągu II kw. bieżącego roku rosło wolniej niż to miało miejsce w poprzednich dwóch kwartałach”. Najwięcej dłużników na 1000 dorosłych mieszkańców przypada w województwach: lubuskim (116), zachodniopomorskim (115) oraz dolnośląskim (114), z kolei najmniej w: podkarpackim (49), małopolskim (59) i podlaskim (62).