Jak oszczędzają Polacy czyli Barometr Providenta 2018

Provident to bez wątpienia jedna z największych instytucji pożyczkowych na rynku. Od trzech lat firma przygotowuje cykliczne badanie zachowań i decyzji finansowych konsumentów o nazwie “Barometr Providenta”. Wyniki wskazują na to, że coraz więcej Polaków posiada zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Aż 78 proc. wszystkich badanych potwierdziło, że oszczędzanie jest istotne dla stabilności finansowej. To o 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. Aż 90 proc. osób między 60 a 70 rokiem życia jest zwolennikami oszczędzania. Ponad połowa z nich deklaruje też posiadanie zabezpieczenia finansowego.

Wśród ludzi młodych (15 do 24 lata) tylko co trzecia osoba odkłada na przyszłość. Zwolennikami budowania poduszki finansowej było 81 proc. ankietowanych kobiet i 75 proc. mężczyzn. Co niepokojące, ponad 40 proc. kobiet i 35 proc. nie posiada bezwzględnego minimum oszczędności.

Ile wystarczy, by spać spokojnie?

Badani zadeklarowali, że poczucie bezpieczeństwa finansowego zapewniłaby im oszczędności w wysokości 8400 zł. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Najwyższe kwoty (około 10 000 zł) wskazywali wykształceni mieszkańcy dużych miast posiadający własne firmy. Aż ¼ wszystkich respondentów zadeklarowała jednak, że wystarczyłoby im od 2000 do 5000 zł.

Jak przekonuje Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych Provident Polska: “Rosnący poziom minimalnych oszczędności zapewniających poczucie bezpieczeństwa wskazuje z jednej strony na wyższy, zauważalny przez respondentów koszt życia, a z drugiej strony wysokość kwot jest wyraźnie powiązana z obecnymi zarobkami i statusem materialnym. Im więcej zarabiamy tym więcej potrzebujemy, by zachować dotychczasowy poziom życia”.

Czy Polacy potrafią oszczędzać?

Z badania Barometr Providenta wynika, że aż 40 proc. ankietowanych ma problem z zaoszczędzeniem nawet niewielkiej kwoty pieniędzy. Chociaż ten odsetek z roku na rok spada, nadal mamy problem z budowaniem funduszu awaryjnego. Zdaniem kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska – Karoliny Łuczak, niezbędne jest prowadzenie w Polsce działań edukacyjnych na temat oszczędzania.

Zgromadzenie środków wystarczających na poprawę naszej sytuacji materialnej i spokojną przyszłość może zająć sporo czasu. “Decyzja o oszczędzaniu oznacza konkretne działania, w tym planowanie domowego budżetu czy przeznaczanie określonej kwoty na oszczędności. Ważna jest żelazna konsekwencja” – dodaje Karolina Łuczak.