Sprzedaż mBanku do końca 2020 roku

Commerzbank chce dokonać sprzedaży do końca 2020 roku. Pekao S.A. jako pierwszy złożył ofertę zakupu akcji mBanku. Wstępną ofertę złożył również Apollo Global Management. Pojawiła się opinia, że jego szanse są niewielkie.

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej banku Pekao Katarzyna Żądło nie poświadczyła informacji przekazanych przez agencję Reuters. Nie chce komentować spekulacji medialnych.

Brak oferty ze stron PKO BP i Credit Agricole

Według nieoficjalnych informacji PAP Biznes, Commerzbank przyjmuje oferty od środy 15 stycznia 2020 roku. PKO BP i Credit Agricole, które wcześniej wyraziły zainteresowanie mBankiem, jak dotąd nie potwierdziły swoich chęci. 18 lutego 2020 roku prezes banku Credit Agricole, Philippe Brassac poinformował o rezygnacji z przejęcia mBanku. Nie zdecyduje się na złożenie oferty kupna.

Repolonizacja mBanku zmieni kształt polskiego rynku bankowego

Połączenie mBanku z polskim bankiem zmieni układ sił na polskim rynku bankowym. Już dziś mBank jest czwartym największym bankiem biorąc pod uwagę sumę aktywów (142 mld zł). Został też uznany za najbardziej innowacyjny bank detaliczny w Polsce w konkursie Banking Awards. Aplikacja mobilna, w której można wziąć szybki kredyt gotówkowy, zrobić przelew czy płatność zbliżeniową, również była wielokrotnie nagradzana.

Bank Pekao zajmuje drugie miejsce (189 mld zł). Pierwsze miejsce należy do PKO Banku Polskiego. Suma jego aktywów sięga blisko 300 mld zł.

Pekao S.A. wiodącym bankiem w Polsce

Pekao jest wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce. Ma duży wpływ na ogólny poziom zysku polskich banków, który stabilnie rośnie. Czwartego lutego 2020 r. nowym wiceprezesem banku został Jarosław Fuchsa.

Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych i co drugą korporację w Polsce. Oferuje m.in. konta bankowe, kredyty gotówkowe oraz ubezpieczenia.

Pojawiły się informacje na temat sprzedaży Santander Banku Polska. Hiszpańska Grupa Santander może wyjść z Polski z powodu zbyt niskich zysków względem pozostałych rynków, na których działa. Prezes Ana Botin zaprzecza tym doniesieniom.