Co piąty Polak uważa, że własna działalność jest atrakcyjniejsza od etatu

W kraju nad Wisłą działa około 1,9 mln firm. Dzięki dobrej koniunkturze coraz więcej osób chce otwierać własne działalności gospodarcze. Badanie Provident „Finanse Polaków” mówi – co piąty obywatel uważa, że praca na swoim jest atrakcyjniejszym sposobem zarabiania pieniędzy, niż etat. Warto zaznaczyć, że w grupie najmłodszych respondentów (do 25 lat) odsetek jest dwukrotnie wyższy.

Co ciekawe osoby dojrzalsze mniej entuzjastycznie podchodzą do zakładania firmy. Starsi Polacy bardziej cenią przewidywalność i bezpieczeństwo wynikających z pracy na etacie.

Warto zaznaczyć, mężczyźni wyrażają większą chęć do zakładania działalności od kobiet. Provident podaje, że 28 proc. panów i tylko 16 proc. pań chciałoby posiadać firmę. Taki wynik może dziwić, ponieważ Polki są w czubie, jeżeli chodzi o współczynnik feminizacji przedsiębiorstw (średnia UE 31 proc., Polska 33 proc.)

Największy minus pracy na własny rachunek to formalności

Według respondentów największym atutem prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest niezależność oraz brak zwierzchników. Na drugim miejscu uplasowały się wyższe zarobki (43 proc.).

Ponad połowa Polaków uważa, że największym minusem pracy na własny rachunek są formalności. Natomiast 40 proc. obawia się braku stałych dochodów. Co trzeci respondent wskazuje brak pieniędzy na start, jako czynnik powstrzymujący przed założeniem własnego przedsiębiorstwa.

Badanie Providenta wskazuje, że na założenie działalności gospodarczej potrzeba 43 400 zł. Natomiast co czwarty uczestnik ankiety uważa, że kwota niezbędna na start, to mniej niż 10 000 zł. Zaledwie 18 proc. ankietowanych wskazała ponad 50 000 zł.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest siłą napędową polskiego PKB. Młode firmy w początkowym okresie funkcjonowania borykają się z wieloma problemami. Najczęstsza trudność to brak wystarczających środków, niezbędnych do rozwoju firmy. Dlatego nie może dziwić fakt, że przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po produkty sektora finansowego. Kredyt gotówkowy lub pożyczka dla firm mogą dać solidnego kopa na start.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.